Styl nowoczesny na dobre zagościł w naszych domach i… sercach. Coraz chętniej i coraz częściej wnętrza nowoczesne zamieniamy na jeszcze bardziej nowoczesne – industrialne. Mimo, że są one szalenie surowe i nieco zimne, czujemy się w nich wyśmienicie. Skąd takie zamiłowanie do wystroju, który z przytulnością pozornie ma niewiele wspólnego? Głównie wynika to z zamiłowania do minimalizmu. Żyjemy w czasach, kiedy wszystkiego mamy pod dostatkiem, dlatego też we własnym domu chcemy ograniczyć się do minimum posiadania tego i owego.

Styl industrialny jest doskonałym materiałem, aby wprowadzić go do naszych łazienek. O co musimy zadbać, a z czego zrezygnować chcąc mieć łazienkę industrialną? Jak powinno wyglądać profesjonalne wyposażenie łazienek industrialnych? Jakie meble łazienkowe powinniśmy wybrać, a jakie baterie umywalkowe? O tym w dzisiejszym poście.

Kolory i materiały

6e615da41fed5ed16376f06a592456adŁazienki industrialne, charakterem nawiązujące do aranżacji przedwojennych fabryk, powinny być utrzymane w kolorach chłodnych, jak biel, szarości, czernie. Ważną rolę powinny odgrywać w nich takie materiały, jak: metal, drewno, szkło, żelazo. Brak wykończenia ścian jest istotnym elementem w tworzeniu industrialnego klimatu i zazwyczaj jest jego kropką nad „i”. Jeśli niewykończona ściana to dla was zbyt wiele, zdecydujcie się na płytki imitujące kamień lub szkło. Dobrze sprawdzą się też metalowe płyty i naga cegła, która doda wnętrzu charakteru.

Meble łazienkowe

regał łazienkowe wykonany ze stali (źródło: www.praktiker.pl)

regał łazienkowe wykonany ze stali (źródło: www.praktiker.pl)

Łazienki industrialne nie lubią mebli natrętnie zdobionych i katalogowo ładnych. Dlatego też wyposażenie łazienek industrialnych powinno opierać się w dużej mierze na meblach starych lub celowo postarzanych. W takich łazienkach powinny znaleźć się metalowe lub drewniane skrzynie i skrzyneczki, wiklinowe kosze i metalowe apteczki. Idealnym rozwiązaniem są meble łazienkowe wykonane z naturalnego drewna, proste formie i oszczędne w wyrazie, pozbawione ozdób i rzeźbień. Ciekawą opcją jest zastosowanie drabin zamiast klasycznych półek, co oczywiście nie oznacza, że od razu musicie rezygnować z tradycyjnych szafek. Fajnym pomysłem są też metalowe regały – w sam raz na ręczniki i kosmetyki.

Interesującym rozwiązaniem są grafiki na ścianę przedstawiające techniczne elementy, mosty, miasta, części starych fabryk i budynków. Obowiązkowym elementem w łazienkach industrialnych są także nagie rury, których pod żadnych pozorem nie można zasłonić, ani zabudować. Dlaczego? Bo odsłonięte rury w połączeniu z metalem, stanowią jeden z ważniejszych akcentów aranżacji łazienki. Im ich więcej, tym lepiej. Nagie rury to kwintesencja stylu industrialnego, dlatego nie wolno z nich rezygnować.

Wanna zamiast prysznica

W łazienkach industrialnych powinny rządzić duże żeliwne wanny. Zamiast wanny żeliwnej lub emaliowanej, bo taka też wchodzi w grę, z powodzeniem można wybrać wannę metalową. W połączeniu z drewnianymi meblami będzie fajnie wpisywała się we wnętrze, a jednocześnie będzie punktem najbardziej rzucającym się w oczy.

Baterie łazienkowe

bateria łazienkowa z mosiądzu (źródło: www.praktiker.pl)

bateria łazienkowa z mosiądzu (źródło: www.praktiker.pl)

Oczywiście ani wanna, ani też umywalka nie obejdą się bez odpowiednich baterii. Baterie łazienkowe w łazienkach industrialnych nie powinny odbiegać charakterem od pozostałych elementów wyposażenia. Najlepiej wybierać baterie umywalkowe i natryskowe w odcieniach złota, starego złota lub miedzi – takie, które wizualnie wyglądają na retro. Niektórzy urządzając łazienkę industrialną uciekają się do zastosowania kontrastów i wy również możecie zastosować tego typu rozwiązania. Wybierając retro umywalkę – dobierzcie do niej nowoczesne baterie łazienkowe. Długie, proste i pozbawione ozdobników baterie umywalkowe idealnie wpiszą się w charakter surowego wnętrza.

 Więcej propozycji dot. baterii łazienkowych znajdziecie na stronie  Praktiker.pl.