W mniejszych mieszkaniach, a przede wszystkim w budownictwie wielorodzinnym bardzo popularnymi urządzeniami do podgrzewania wody użytkowej są gazowe grzejniki wody przepływowej. Są one bardziej ekonomiczne niż tradycyjne bojlery pojemnościowe i zwykle montowane są właśnie w łazienkach.

Podgrzewacze przepływowe działają na bardzo prostej zasadzie, po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i włącza się palnik podgrzewający wodę. Żeby podgrzewacz mógł zadziałać, wymagane jest minimalne ciśnienie wody dopływającej do podgrzewacza (ciśnienie to jest dokładnie określone w charakterystyce danego urządzenia). Najważniejszym parametrem podgrzewaczy jest ich moc, ponieważ świadczy ona o tym ile wody możemy podgrzać i do jakiej temperatury. W domach stosowane są podgrzewacze o maksymalnej mocy od 17 – 24 kW.  Podgrzewacze o mniejszej mocy – 17-18 kW – mogą równocześnie obsłużyć  umywalkę i zlewozmywak albo ogrzać wodę do kąpieli pod prysznicem. W ciągu jednej minuty dostarczają mniej więcej 8 litrów wody – podgrzanej do temperatury około 40°C. Jeżeli chcielibyśmy w tym samym czasie napełniać wannę i w oczekiwaniu na kąpiel zmywać naczynia, potrzebujemy podgrzewacza o mocy  23-24 kW.

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie podgrzewacza przepływowego musimy być świadomi ograniczeń i niedogodności związanych z jego eksploatacją. Niestety odkręcenia kranu z ciepłą wodą w jednym punkcie wiązać się będzie ze zmianą temperatury w drugim. Dlatego, idąc z duchem czasu, warto zainstalować baterię termostatyczną, która utrzyma stałą, regulowaną pokrętłem, temperaturę wody.

 

Funkcje podgrzewaczy

podgrzewacz wody Junkers

Podgrzewacz wody firmy Junkers (zdjęcie ze strony producenta)

Każdy podgrzewacz ma możliwość regulacji mocy podgrzewania wody. Moc regulowana jest za pomocą wielkości płomienia palnika, naturalnie im będzie mniejszy, tym niej zużyjemy gazu. Podgrzewacze można regulować ręcznie lub automatycznie (wtedy wielkość  płomienia dostosowuje się samoczynnie do wielkości strumienia wody przepływającego przez urządzenie). Jeżeli posiadamy podgrzewacz z programatorem, to możemy dokładnie określić jaką temperatura ma mieć woda płynąca z kranu.

Ze względów bezpieczeństwa każdy podgrzewacz wyposażony jest w czujniki zaniku ciągu kominowego. Ich zadaniem jest odcięcie odpływu gazu do palnika, w przypadku gdy ciąg w przewodzie kominowym jest za słaby. Ma to zapobiec cofnięciu się spalin do pomieszczenia, w którym znajduje się podgrzewacz, i zatruciu domowników. Nowe podgrzewacze mają także zabezpieczenia przed ulatnianiem się niespalonego gazu.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje podgrzewaczy gazowych – z palnikiem dyżurnym i z zapłonem elektrycznym. Podgrzewacze z palnikiem dyżurnym mają stale palący się mały płomyk, od którego zapala się główny palnik urządzenia. Zaletą takiego rozwiązania jest jego prosta konstrukcja i niezawodne działanie, wadą – zużycie gazu na poziomie 100 – 150 m3 gazu rocznie. Natomiast podgrzewacze z zapłonem elektrycznym mają zapłon zasilany bateriami, które należy co jakiś czas wymieniać – w zależności od klasy baterii co 3 – 12 miesięcy.

Firma Junkers ma do zaoferowania szeroki wybór podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej -. Urządzenia różnią się parametrami, technikami spalania i odprowadzania spalin więc każdy może znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie.

Serwis

Podgrzewacze są urządzeniami, które powinny być okresowo sprawdzane, żeby zagwarantować ich całkowitą sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. Ważne jest sprawdzenie nie tylko samego podgrzewacza, ale także wentylacji, którą uchodzą spaliny. Dlatego, dla własnej wygody, warto przed zakupem urządzenia sprawdzić czy producent udziela wsparcia serwisowego. Okazuje się bowiem, że system serwisowy gwarantujący szybką naprawę podgrzewacza w razie awarii coraz częściej jest argumentem przekonującym konsumentów do zakupu urządzenia określonej marki. Producenci są świadomi tego faktu, dlatego starają się wprowadzać szereg udogodnień dla użytkowników ich produktów. Na przykład Centrum Serwisowe Junkersa utrzymuje specjalną linię telefoniczną, za pomocą której automatycznie połączymy się z serwisem znajdującym się najbliżej miejsca naszego zamieszkania. Rozwiązanie takie jest proste i bardzo wygodne, a ponadto gwarantuje szybką naprawę uszkodzonego Junkersa.