Minimalistyczny trend w urządzaniu przestrzeni mieszkalnych spowodował, że baterie podtynkowe stały się największym krzykiem mody ostatnich czasów. Coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Nic w tym dziwnego, bowiem baterie te są nie tylko estetyczne, wygodne w użytkowaniu, ale i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

Kiedy warto tradycyjne baterie zamienić na te ukryte w ścianie?

Na pewno wtedy, kiedy swoją łazienkę urządzamy od nowa lub planujemy generalny jej remont. W przeciwnym razie odradzam wam zabawy w tego typu zmiany, gdyż montaż baterii podtynkowych jest związany z poważnymi pracami budowlanymi. Po drugie montaż baterii podtynkowych jest dobrym pomysłem, jeśli zamierzacie schować je w lekkiej ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu.

Bateria wannowa (źródło: nomi.pl)

Bateria wannowa (źródło: nomi.pl)

Jakie korzyści będziemy czerpać z wymiany tradycyjnych baterii na podtynkowe?

Po pierwsze zyskamy niezwykle elegancki i schludny wygląd wnętrza. Tego typu baterie są bardzo subtelne i nie rzucają się w oczy. Tym samym nie zaburzają ogólnej aranżacji. Baterie ukryte w ścianie idealnie sprawdzą się w łazienkach minimalistycznych, gdzie surowy wygląd, minimalizm i prostota formy są najbardziej w cenie. Za kolejną zaletę baterii podtynkowych można uznać mniejszą ilość miejsca zajmowanego przez elementy natryskowe. Prawda jest taka, że w porównaniu z tradycyjnymi bateriami, te ukryte w ścianie zajmują stosunkowo mniej miejsca. Niektórzy za kolejną zaletę baterii podtynkowych uważają możliwość oddalenia elementów sterujących od miejsca zamontowania wylewki.

Bateria umywalkowa (źródło: nomi.pl)

Bateria umywalkowa (źródło: nomi.pl)

Jakie baterie podtynkowe wybrać?

Tak, jak w przypadku zwykłych baterii do wyboru mamy jednouchwytowe, tzw. mieszające i dwuuchwytowe, jak również baterie termostatyczne, w których przy pomocy jednego pokrętła regulujemy temperaturę wody, a drugim ustawiamy intensywność jej strumienia. Baterie jednouchwytowe ze względu na maksymalne ograniczenie elementów naściennych idealnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych. Dwuuchwytowe będą z kolei dobrym pomysłem do łazienek przestronnych i urządzonych w tradycyjny sposób.

Te części baterii, które są widoczne, można kupić w rozmaitych wzorach i kształtach, a także w wersji mat lub połysk. Jest to o tyle dobra wiadomość, że jeśli znudzi się nam wygląd posiadanego kranu lub będziemy chcieli zmienić charakter łazienki, z łatwością wymienimy baterię (część natynkową) na inną. Tak więc pod tym względem nie musimy się spinać. Dobór baterii warto dostosować do charakteru wnętrza. Jeśli stawiacie na styl nowoczesny i surowy, sięgnijcie po baterie w odcieniu srebra. Jeśli zaś chcecie do wnętrza łazienki wnieść trochę ciepła, postawcie na baterie w modnym odcieniu złota, które idealnie komponują się z drewnianymi elementami.

Jeśli chodzi o wylewkę, czy prysznic to nie muszą one pochodzić z tego samego systemu, co reszta baterii. Tak naprawdę teoretycznie nie muszą być one nawet wyprodukowane przez tę samą firmę, choć osobiście uważam, że tylko produkty od tego samego producenta będą działać poprawnie i tak, jak należy.

Osobiście polecam wam internetowy sklep budowlany NOMI. Dostępne tutaj baterie podtynkowe są nie tylko estetyczne, ale także bardzo trwałe i solidnie wykonane.