Już jakiś czas temu łazienka przestała być miejscem, które służy wyłącznie do celów higienicznych. Stała się czymś na podobieństwo oazy, w której zaszywamy się na dobrych kilkadziesiąt minut i… odpoczywamy, regenerujemy siły, relaksujemy się. Ważne więc, aby przy aranżacji łazienki zadbać o każdy jej detal tak, by stała się ona miejscem nie tylko stylowym, ale również wygodnym i funkcjonalnym.

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki (tuż obok wanny, prysznica, czy umywalki) są szafki łazienkowe. To w nich zazwyczaj chowamy świeże ręczniki i wszelkie niezbędne akcesoria łazienkowe. Oczywiście wszystkie te rzeczy moglibyśmy trzymać na wierzchu, ale czy wtedy nasza łazienka prezentowałaby się szykownie? Wątpię w to.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szafek łazienkowych. Do wyboru mamy zarówno te wiszące, jak i stojące. O ile stojące są zazwyczaj bardziej pojemne, o tyle wiszące są bardziej funkcjonalne. Te ostatnie doskonale sprawdzają się zwłaszcza w małych łazienkach, w których każdy dodatkowy centymetr jest na wagę złota. Co do szafek stojących to na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem są te z nóżkami. W razie zalania łazienki, uchronią się przed zniszczeniem. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości przestrzennych, możemy zdecydować się na jedną lub dwie szafki. Możemy też wybrać kilka szafek i zaprojektować symetryczne ich rozłożenie. Fajny efekt zapewni zestawienie szafek w niesymetrycznym ułożeniu.

Szafki łazienkowe (źródło: www.nomi.pl)

Szafki łazienkowe (źródło: www.nomi.pl)

Szafka stojąca (źródło: nomi.pl)

Szafka stojąca (źródło: nomi.pl)

Doskonałym rozwiązaniem, na przykład do przechowywania kosmetyków, czy drobnego AGD są szafki podumywalkowe z drzwiczkami. Jeśli chcecie uniknąć efektu trzaskania, wybierzcie te wyposażone w specjalne zawiasy z samodomykiem i funkcją „soft close”.

Szafka pod umywalkę (źródło: nomi.pl)

Szafka pod umywalkę (źródło: nomi.pl)

Szafka z umywalką (źródło: nomi.pl)

Szafka z umywalką (źródło: nomi.pl)

Bardzo ważna kwestia: jeśli wasza łazienka nie należy do najwyższych, zrezygnujcie z górnych szafek wiszących, które przytłoczą wnętrze na rzecz stojących. Aby wnętrze było funkcjonalne i wygodne, dwie szafki ustawcie po obydwu stronach umywalki. W ten sposób uzyskacie wrażenie porządku i harmonii.

W małych łazienkach doskonale sprawdzą się szafki łazienkowe z lustrem. Nie tylko rozświetlą wnętrze, ale także optycznie je powiększą. Podobny efekt dadzą szafki z połyskiem. A co z kolorystyką szafek? W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się meble w jasnych kolorach. Jeśli nie przepadacie za czystą bielą, sięgnijcie po szafki w kolorach pasteli. Możecie też połączyć białe szafki z tymi kolorowymi. Do dużych łazienek proponuję wam modne w ostatnim czasie szafki utrzymane albo w ciemnej kolorystyce, z elegancką czernią na czele albo w żywych i pobudzających barwach, jak np. czerwień

Szafka z połyskującego materiału w kolorze intensywnej czerwieni (źródło: nomi.pl)

Szafka z połyskującego materiału w kolorze intensywnej czerwieni (źródło: nomi.pl)

Wisząca szafka wykonana na wysoki połysk (źródło: nomi.pl)

Wisząca szafka wykonana na wysoki połysk (źródło: nomi.pl)