Wyobrażacie sobie łazienkę bez lustra? Ja zdecydowanie nie. Ten niepozorny dodatek odgrywa w łazience naprawdę ważną rolę. Lustro jest tak samo ważne jak umywalka, wanna lub prysznic. Pytanie tylko: jakie lustro będzie najlepsze? Duże, a może małe i na teleskopowej ramie? Zanim dokonamy właściwego wyboru, musimy zastanowić się, jaką dokładnie rolę ma spełniać lustro w naszej łazience. Czy będzie tam tylko i wyłącznie dla ozdoby, czy będzie służyło do robienia makijażu i golenia zarostu?

Lustro ozdobi i powiększy przestrzeń

Odpowiednie lustro w łazience może nadać jej stylu i charakteru, a jeśli jest niewielka – może sprawić, że łazienka będzie wydawała się większa. Ważne, żeby lustro miało styl zbliżony do tego, w którym wykonana jest łazienka. Przy minimalistycznych wnętrzach wystarczy nawet samo szkło bez opraw. Bogata ornamentyka i duże ramy sprawdzą się za to w łazienkach klasycznych i utrzymanych w stylu retro.

Jaki kształt wybrać?

Wbrew pozorom, kształt lustra ma znaczenie. Lustro poziome będzie z reguły bardziej praktyczne. W łazience przeważnie nie potrzebujemy oglądać całej sylwetki. Wystarczy widzieć się od pasa w górę. Poza tym, lustro poziome będzie łatwiej utrzymać w czystości. Ale oczywiście nie jest to reguła. Możliwości jest o wiele więcej. Ciekawie prezentują się też lustra okrągłe i w kształcie trójkąta. Jeśli takie wam się podoba, po prostu po nie sięgnijcie.

Lustro w łazience – jakie i gdzie

Jeśli nie mamy dużej łazienki, dobrze jest zainwestować w jedno konkretne lustro, które będzie służyło wszystkim domownikom. Takie lustro powinno być zawieszone tuż nad umywalką – najlepiej na wysokości, która będzie odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Pamiętajcie, że samo lustro to za mało. Ważne jest także jego oświetlenie. Lampki możecie zamontować zarówno bezpośrednio nad lustrem, jak również po jego bokach.

Jeśli jesteście dopiero na etapie urządzania łazienki, zastanówcie się nad wklejeniem lustra w płytki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które z powodzeniem łączy przyjemne z pożytecznym. Takie lustro wtopione w płytki będzie służyło do celów praktycznych, a jednocześnie będzie wspaniale dopełniało aranżację wnętrza.

Paniom, które malują się w łazience przyda się lustro na teleskopowym ramieniu, z dwiema płaszczyznami – tradycyjną i powiększającą. Takie lustro pozwoli na precyzyjne wykonanie makijażu, bez żadnej wpadki. Panowie również będą mogli z niego skorzystać, np. w trakcie golenia zarostu.

Lustro w łazience – funkcja praktyczna i ozdobna jednocześnie

Małe łazienki nie mogą sobie pozwolić na osobne lustra użytkowe i ozdobne. Ale mogą sobie pozwolić na rozwiązania typu dwa w jednym. Co to dokładnie oznacza? Na przykład płaską szafkę z powierzchnią lustrzaną, którą można zawiesić nad umywalką. Dodatkowe lustro nie będzie już potrzebne, a szafka przyda się na drobne kosmetyki.

Fajnym rozwiązaniem z kategorii dwa w jednym jest zamontowanie lustra na całej długości ściany. Dzięki temu każdy członek rodziny będzie mógł bez problemu przyglądać się w lustrze, a i łazienka wyda się optycznie większa.