Czy może być coś lepszego na zakończenie męczącego dnia od kojącego i rozluźniającego prysznica? Raczej nie. A co powiecie na prysznic z masażem, który ukoi nerwy, poprawi kondycję i samopoczucie? Prawda, że brzmi genialnie? Relaks połączony z masażem wodnym zapewnią wam panele natryskowe – jeden z moich ulubionych wynalazków. Zanim jednak zdecydujecie się na taki panel, koniecznie musicie dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia tak, aby wybór był strzałem w dziesiątkę. 

Zanim przejdę do konkretów, zacznę od tego, czym dokładnie są panele prysznicowe, bo nie wszyscy mieli okazję się z nimi spotkać. Panel to nic innego, jak podłużna płyta, w której zamontowane są słuchawki prysznicowe, dysze oraz pokrętła do regulowania temperatury i strumienia wody. W takim panelu mogą być zainstalowane również rozmaite udogodnienia, jak siedzisko, radio, czy światełka doświetlające kabinę prysznicową. A teraz przyjrzyjmy się cechom, jakie powinny wyróżniać idealny panel prysznicowy.

Panel prysznicowy chrom (źródło: www.nomi.pl)

Panele prysznicowe chromowane (źródło: www.nomi.pl)

Po pierwsze – estetyka

Design to obok właściwości zdrowotnych, pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę przy wyborze panelu natryskowego. I bardzo dobrze! Taki panel powinien współgrać z ogólną aranżacją wnętrza, zwłaszcza, że stanowi pokaźną jej część. Nie powinien jednak nad wnętrzem dominować, ani też go przytłaczać. Obecnie najbardziej pożądane są panele minimalistyczne, jak najbardziej uproszczone, o geometrycznych kształtach i eleganckiej formie. Takie panele idealnie wpiszą się w łazienki nowoczesne. Bardzo dobrze prezentować się będą także w łazienkach klasycznych lub skandynawskich. Prawda jest taka, że prosty design sprawdzi się w każdym stylu. Jeśli zechcecie pokusić się o odrobinę szaleństwa, zaszaleć możecie w kwestii faktury i koloru. Zamiast panelu w odcieniu chromu, możecie sięgnąć po model w kolorze czerwieni, czerni lub zieleni.

Panel prysznicowy wykonany z aluminium (źródło: www.nomi.pl)

Panele prysznicowe wykonane z aluminium (źródło: www.nomi.pl)

Po drugie – jakość i materiał

Od zawsze wychodziłam z założenia, że za dobrą jakość warto zapłacić troszkę więcej. Kupując panel prysznicowy, nie sięgajcie po modele najtańsze, bo takie nie posłużą wam zbyt długo. Dobre jakościowo, a więc sprawdzone i niezawodne są panele wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Imponująco wyglądają modele wykonane ze szkła, akrylu lub drewna, choć w trakcie użytkowania mogą one przysporzyć wielu problemów. Urządzenia z akrylu mają tendencje do szybkiego żółknięcia i są dość trudne do utrzymania w czystości. Z kolei te wykonane ze szkła są szalenie kruche i nietrwałe.

Po trzecie – funkcjonalność

Funkcjonalność to bardzo ważne kryterium wyboru panelu natryskowego. Jeśli będziecie chcieli zamontować panel nad wanną, wówczas idealnym wyborem będzie urządzenie posiadające wylewkę do napełniania wanny. Jeśli z panelu będą korzystały osoby starsze lub niepełnosprawne, wówczas warto wybrać panel z siedziskiem. Jeśli chcecie, aby panel zapewniał wam nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo korzystania z ciepłej wody, zdecydujcie się na model posiadający baterię termostatyczną. Tego typu bateria pozwoli ustawić najbardziej optymalną temperaturę wody oraz blokadę bezpieczeństwa, która po wciśnięciu, odetnie dopływ zbyt gorącej wody.

Po czwarte – dysze do hydromasażu

Aby zakupiony panel spełniał indywidualne potrzeby i oczekiwania użytkowania, przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na dysze, słuchawki i głowice, czyli punkty wypływu wody. Na rynku dostępne są modele wyposażone w elementy jedno lub wielofunkcyjne, umieszczone na przegubach lub wbudowane w panel. Jeśli należycie do osób, które lubią długie i relaksujące kąpiele, wybierzcie panel zaopatrzony w ruchome dysze. Pozwolą one skierować strumień wody na partie ciała, które chcemy wymasować. Niektóre panele prysznicowe posiadają dysze z manualnymi ustawieniami kierunku strumienia wody i zmiany mocy strumienia. Takie panele są zazwyczaj droższe od tradycyjnych, jednakże bardziej wszechstronne. Dobrym rozwiązaniem są też modele z dyszami do masażu stóp. Specjaliści radzą, aby spośród dostępnych paneli wybierać te, których liczna dysz nie przekracza sześciu. Ponoć zapewnia to lepsze działanie wody.