Ładne i funkcjonalne WC uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej miski ustępowej. Wbrew pozorom wybór ten wcale nie jest taki prosty. Poszukiwania toalety idealnej warto rozpocząć jeszcze na etapie projektowania mieszkania. Wówczas istnieje o wiele więcej rozwiązań, aniżeli w przypadku już zaaranżowanych mieszkań.

Oferta producentów jest dość imponująca. Dostępne na rynku urządzenia sanitarne są coraz lepszej jakości, a ich wzornictwo odpowiada światowym trendom. Również kolorystyka poszczególnych urządzeń nie ogranicza się tylko i wyłącznie do bieli, choć trzeba przyznać, że wciąż pozostaje ona numerem jeden. To po jaką miskę ustępową sięgniecie tak naprawdę zależy od waszych indywidualnych preferencji i fantazji, jak również zasobności portfela.

Sedesy kompaktowe

Toalety kompaktowe to urządzenia typu 2 w 1, które składają się z miski ustępowej i zbiornika na wodę, który jest z nią dobrze zintegrowany. Ich montaż jest dość prosty i nieskomplikowany. Również cena takiego urządzenia jest całkiem przystępna. Niestety bardzo często estetyka tego typu urządzeń pozostawia wiele do życzenia. Sedesy kompaktowe mogą również utrudniać utrzymanie łazienki w perfekcyjnej czystości.

Sedesy podwieszane

Miska podwieszana Cersanit Parva (źródło: www.nomi.pl)

Miska podwieszana Cersanit Parva (źródło: www.nomi.pl)

Urządzenia wiszące są obecnie liderem spośród wszystkich dostępnych produktów. Składają się ze stelaża do zabudowy pod płytę kartonowo-gipsową lub w cegłach, przycisku spłukującego, miski podwieszanej, deski i opcjonalnie wsporników dystansowych oraz maty wygłuszającej. Toalety te cieszą się ogromną popularnością. Dzięki temu, że nie posiadają widocznego podłączenia, ani też widocznej spłuczki są niezwykle estetyczne i szalenie funkcjonalne. Łatwo też utrzymać je w czystości. Również mycie podłogi jest znacznie wygodniejsze gdy w łazience mamy zamontowany sedes wiszący. Warto podkreślić także, że zarówno spłuczka, jak i mechanizmy spłukujące należą do jednych z najtrwalszych. A ponieważ zbiornik jest zabudowany nie zajmuje on dodatkowego miejsca w łazience. Podwieszana miska nie przytłacza przestrzeni, a wręcz przeciwnie, optycznie ją powiększa. Jedynym minusem tego typu urządzeń może być ich cena, choć oczywiście można trafić na sedesy, które nie są bardzo kosztowne, jak na przykład te Cersanit Parva.

Sedesy z dolnopłukiem lub górnopłukiem

W tym przypadku muszla ceramiczna i zbiornik na wodę są osobnymi urządzeniami. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest to, że zbiornik można zamontować w dowolnej odległości od muszli. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie muszli najbliżej ściany, dzięki czemu można zyskać kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni. Koszty zamontowania takiego rozwiązania są stosunkowo niskie. Minusem tego typu urządzeń jest to, że poszczególne elementy instalacji są tutaj na widoku, przez co mogą szpecić wnętrze.