Mała łazienka wcale nie musi być zagraconą klitką. Jeśli tylko zadbamy o kilka szczegółów, może być całkiem przyjemnym miejscem. Wbrew pozorom umeblowanie małej łazienki nie jest takie straszne, jak się wydaje. Nie jest ani wyzwaniem, któremu ciężko sprostać, ani też męką. To naprawdę proste! Stawiając na właściwy dobór mebli, niewielką łazienkę przemienicie w miejsce wygodne i przyjazne każdemu domownikowi.

W niedużym wnętrzu najlepiej sprawdzi się elegancki minimalizm. Zamiast więc puszczać wodze wyobraźni i rzucać się na wszystkie meble, jakie tylko wpadną nam w oko, lepiej jest zacisnąć pasa i wybrać tylko te przedmioty, które faktycznie są nam niezbędne. Mniej wcale nie znaczy nudniej. Wręcz przeciwnie. Nie bójcie się wszelkiego rodzaju zabudowań. Wasza łazienka nabierze innego charakteru i wymiaru, jeśli większość bibelotów ukryjecie we wnętrzu szafek. Poza tym nie od dziś wiadomo, że na niewielkim metrażu lepiej sprawdzają się zakryte szafki, aniżeli otwarte.

I pamiętajcie o jednym: mała łazienka nie lubi dużych i ostentacyjnych wzorów, które bardzo ją przytłaczają. Warto więc ich unikać.

Meble

Wisząca szafka pod umywalkę (źródło: nomi.pl)

Wisząca szafka pod umywalkę (źródło: nomi.pl)

W niedużej łazience z powodzeniem można zaplanować meble od ziemi aż do sufitu. Śmiało można wykorzystać meble wnękowe i narożnikowe. Sprytnym rozwiązaniem są też meble podwieszane, które nie zajmują miejsca na podłodze, a co za tym idzie, pozwalają zaoszczędzić na niej parę dodatkowych centymetrów. Co ciekawe, meble osadzone na cokołach, które wyglądają tak, jakby były oderwane od ziemi, dodają wnętrzu lekkości. Smukła linia mebli dodatkowo spotęguje wrażenie przestrzeni.

Wbrew powszechnym przekonaniom, meble łazienkowe wcale nie muszą być małe. Zamiast rozmiaru, lepiej skupić się na tym, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Co to dokładnie oznacza? Wybierajcie meble, które łączą w sobie kilka funkcji i pomagają zachować porządek. Szafki łazienkowe z umywalką, komin z miejscem na wiadro i mopa czy wąska półka z lustrem nad umywalką będą strzałem w dziesiątkę. Dodatkowe miejsce do przechowywania uzyskacie montując półki tuż nad pralką.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie wstawienie do małej łazienki wysokiego słupka. Bogactwo półek i przegródek pozwoli na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy i jednocześnie ułatwi utrzymanie porządku. W niedużych łazienkach egzamin zdają też szuflady typu cargo, ponieważ można w nich zmieścić wiele rzeczy.

Stawiamy na błyszczące materiały

Szafka wisząca lustrzana (źródło: nomi.pl)

Szafka wisząca lustrzana (źródło: nomi.pl)

W małej łazience meble powinny być proste i utrzymane w jasnej kolorystyce. Ciepłe beże, wanilie i śmietanki sprawdzą się idealnie w niedużym wnętrzu. Wniosą do niego ład i harmonię, a przy okazji nie przytłoczą pomieszczenia niepotrzebną ciężkością. Jest jeszcze jeden sprytny trik (poza właściwą kolorystyką), który pozwoli optycznie powiększyć małą łazienkę. To meble z frontami na wysoki połysk. Już kiedyś pisałam wam o tym, że połyskujące powierzchnie szaf i szafek doskonale rozświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono bardziej przestronne. Teraz wam o tym przypominać, bo jest to rzecz, o której nie warto zapominać.

Szafki łazienkowe z frontami lustrzanymi, jak np. te z oferty NOMI, to także idealna propozycja do małego wnętrza. Dzięki temu, że ładnie odbijają światło, przyczyniają się do optycznego powiększenia przestrzeni. Takie szafki łazienkowe sprawią, że wasza łazienka będzie wydawała się o wiele większa, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt zapewnią szafki i półki z lakierowanymi frontami.

Ciekawym pomysłem jest też użycie mebli z elementami metalowymi lub chromowanymi, które także rozświetlą łazienkę, a przy okazji będą oryginalnym akcentem dekoracyjnym.

Przeczytaj również Sprawdzone sposoby na urządzenie małej łazienki