Odwieczny dylemat: wanna czy prysznic. Aby zadowolić wszystkich domowników nie trzeba rezygnować ani z jednego, ani z drugiego. Wystarczy posiadać wannę i dobrać do niej parawan, który pozwoli na codzienne branie prysznica bez obawy zachlapania łazienki.

Parawan na wannę – wynalazek idealny

Parawany na wannę dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać model idealny do swojej łazienki. Mamy parawany o szerokości od 70 do 180cm oraz wysokości od 140 do 200cm. Jeżeli w łazience znajduje się wanna półokrągła lub asymetryczna, wówczas konieczne będzie zamówienie parawanu na wymiar.

Jeśli rozmiar parawanu mamy już dobrany, czas na wybór materiału, z jakiego parawan ma być wykonany. Najpopularniejsze są parawany z plastiku i szkła. Parawany plastikowe są wykonane z odpornego na działanie wody polistyrenu. Szklane parawany z kolei to modele ze szkła hartowanego – dość twardego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne.

Jaki parawan wybrać?

Rozmiar i materiał to jedno. Istnieją również różne typy parawanów. Ich nazwy pochodzą od sposobów otwierania i konstrukcji. Te cechy stały się podstawą dokonania klasyfikacji. Wskazuje się zatem na:

parawany harmonijkowe, a więc modele, które nadają się do złożenia. Tego typu parawany montuje się bezinwazyjnie, gdyż nie wymagają one zamontowania prowadnic. Po złożeniu taki parawan nawannowy nie zajmuje wiele miejsca, przez to świetnie się sprawdza się w niewielkich łazienkach.

parawany wahadłowe, które mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, z czego dwa chronią lepiej przez zachlapaniem. Można je otwierać na dwie strony (kierunku wanny i na zewnątrz), co jest zasługą obecności specjalnych zawiasów. To rozwiązanie nie tylko ułatwia wchodzenie i wychodzenie spod prysznica, ale i utrzymanie parawanu w czystości.

parawany składane, inaczej mówiąc teleskopowe. Prosty wariant to jedno skrzydło, które przesuwa się po prowadnicach wykonanych z aluminium, stali szlachetnej albo tworzywa sztucznego.