Jeśli baterie łazienkowe są niczym biżuteria, powinny być starannie wybrane i wyselekcjonowane. Tylko wtedy dodadzą wnętrzu charakteru. Podkreślą jego styl i dostojność. Wprowadzą odrobinę luksusu i prestiżu. Od jakiegoś już czasu numerem jeden w aranżacji łazienek są baterie nowoczesne – minimalistyczne i oszczędne w wyrazie. Doskonale sprawdzają się zarówno w łazienkach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Ciekawie wyglądają w modnych w ostatnim czasie łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim.
Obecnie na rynku dostępne są baterie łazienkowe w odcieniach srebra i złota. Niektóre firmy oferują również baterie kolorowe, np. czarne. Polecam wam zapoznać się z ofertą Praktikera (znajdziemy ją tutaj: https://www.praktiker.pl/produkty,994/baterie_lazienkowe.html). Takie baterie fajnie komponują się z bielą i drewnem. Ale sam design baterii to nie wszystko. Aby baterie łazienkowe na długi czas zachowały ładny wygląd i funkcjonalność, muszą być regularnie czyszczone i konserwowane. Konserwacja powinna dotyczyć zarówno części wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
Czyszczenie baterii łazienkowych: sitko, regulator, głowica
Czyszcząc baterie łazienkowe, w pierwszej kolejności należy zadbać o usunięcie gromadzącego się osadu z sitek, które działają jak filtr. Sitka należy czyścić przynajmniej raz na pół roku. Systematycznego czyszczenia, zwłaszcza jeśli w domu mamy twardą wodę, wymaga regulator. Najlepiej czyścić go raz w miesiącu. Jak to zrobić? Regulator demontujemy, następnie przepłukujemy go bieżącą wodą, osuszamy miękką ściereczką i na nowo montujemy.
Regularnej konserwacji wymaga także głowica baterii. Stosowane w modelach dwuuchwytowych głowice suwakowe są o wiele bardziej odporne na zanieczyszczenia mechaniczne, niż regulatory ceramiczne, które stosuje się w bateriach jednouchwytowych. Aby głowica baterii działała jak należy, przynajmniej raz na 6 miesięcy należy ją wyciągnąć i dokładnie oczyścić pod strumieniem bieżącej wody, a jeśli mimo tego nadal działa ciężko – zaaplikować na płytki niewielką ilość smaru silikonowego przeznaczonego do wody użytkowej.
Czyszczenie baterii: części zewnętrzne
Ponoć zewnętrzne części baterii łazienkowych należy czyścić każdego dnia, jednakże nie dajmy się zwariować. Umycie baterii co 3 dni w zupełności wystarczy. Zewnętrzne części najlepiej myje się przy pomocy wody i mydła. Duet ten z powodzeniem usunie zarówno brud i plamy, jak również uporczywe osady. Trzeba pamiętać, aby umytą baterię dokładnie spłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha. W ten sposób będzie i czysta i pięknie błyszcząca.
Do oczyszczania zewnętrznych części baterii nie wolno używać zbyt ostrych ściereczek i chropowatych gąbek, gdyż zarysują one delikatną powierzchnię urządzenia. Nie wolno stosować też kwasów, produktów na bazie alkoholi czy związków chloru. W żadnym wypadku nie należy usuwać z powierzchni baterii kamienia i rdzy za pomocą substancji z dodatkiem podchlorynu sodu i potasu (wybielacze). Silne zakamienienia można usunąć roztworem wodnym z octu (w proporcjach 1:1).
Proces czyszczenia i konserwacji armatury łazienkowej ułatwi również wybór baterii o zaokrąglonych kształtach. Ostre i poziome kształty wylewki baterii umywalkowych i kuchennych choć bardzo nowoczesne, są mało funkcjonalne przy codziennym użytkowaniu. Woda po nich nie spływa swobodnie i po wyschnięciu tworzy się osad.