Dziś na tapetę weźmiemy drzwi łazienkowe. Nie da się ukryć, że to bardzo ważny element naszego mieszkania. Drzwi od łazienki powinny być nie tylko ładne, ale także funkcjonalne i… zgodne z prawem. Tak moi drodzy – drzwi do łazienki muszą spełniać ściśle określony normy. Zatem nie możemy wybrać drzwi, które ot tak nam się podobają. Jak wybrać drzwi odpowiednie do łazienki?

Drzwi łazienkowe – względy estetyczne

Drzwi łazienkowe mogą mieć nie tylko różny kolor, ale także mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są drzwi drewniane, które świetnie wpisują się w estetykę łazienek klasycznych. Jeśli łazienka posiada okno, wówczas można zdecydować się na masywne drzwi bez szklanej wstawki. Z kolei we wnętrzach, które okna nie posiadają dobrze jest zamontować drzwi z przeszkleniem.

drzwi do łazienki

Doskonałym wyborem, zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrza nowoczesne są drzwi wykonane ze szkła. Do wyboru mamy drzwi ze szkła piaskowanego lub hartowanego. To, jakie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych własnych upodobań. Szklane drzwi dodają łazienkowej aranżacji smaczku, a przy okazji optycznie powiększają przestrzeń. Myślicie, że takie drzwi odbiorą wam intymność? Spokojnie! I na to jest rada. Wystarczy wybrać drzwi ze szkła matowego lub mlecznego i nic nie będzie widać. Świetnym rozwiązaniem są też drzwi ze szkła kolorowego. Szczególnie dobrze sprawdzają się one we wnętrzach nowoczesnych i stylizowanych. Drzwi z kolorowego szkła to także fajne rozwiązanie, jeśli większość domu utrzymana jest w odcieniach stonowanych, jak biel, szarości czy czerń.

drzwi łazienkowe ze szkła

Drzwi łazienkowe – wymogi prawne

Preferencje estetyczne to jedno. Przy wyborze drzwi łazienkowych wiele do powiedzenia mają też wymogi prawne. O co chodzi? Ściśle określone zasady dotyczące wybory drzwi do łazienki mówią wyraźnie, że takie drzwi powinny otwierać się na zewnątrz tak, aby w razie czego można było szybko i bez problemu dostać się do wnętrza łazienki. Ich minimalna szerokość powinna wynosić 0,8m. Z kolei wysokość – 2m. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, możemy zdecydować się na drzwi przesuwne. Trzeba pamiętać, że drzwi do łazienki nie mogą być zbyt szczelnie, a co za tym idzie – powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Powinny posiadać specjalne otwory lub kratkę wentylacyjną. Mogą być też celowe skrócone od dołu tak, aby powstała pod nimi wolna przestrzeń.

drzwi do łazienki przesuwne

Przeczytaj koniecznie: Drabinka w łazience