Najpierw była moda na styl nowoczesny. Później zapanowała moda na industrializm. Dziś chętnie łączymy obydwa style, gdyż jeden i drugi potrafią genialnie ze sobą współgrać. Co ciekawe, industrialną łazienkę może mieć każdy z nas. Nie trzeba posiadać dużych przestrzeni, ani tym bardziej mieszkać w klasycznym lofcie. Niewielką łazienkę również możemy urządzić w stylu fabrycznym. Co więcej – taka łazienka będzie prezentować się naprawdę fenomenalnie!

O czym musimy pamiętać?

Industrialna łazienka powinna być próbą uchwycenia historii wnętrza i połączenia jej z funkcjonalnością oraz przytulnością. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie niewykończonych elementów ścian, odsłonięcie ich struktury. Zamiast klasycznych płytek świetnie sprawdzi się tu beton lub imitujące go kafle. Bez problemu dostaniemy takie w lepszych marketach budowlanych. Dobrze sprawdzą się też płytki imitujące cegłę, np. w kolorze białym. Obecność betonu czy surowych białych kafli wymaga zastosowania elementów ocieplających wizerunek. Dobrym pomysłem będą meble wykonane z drewna. Nie ma obaw, że drewno nie dogada się z betonem, gdyż te dwa materiały wręcz za sobą przepadają! Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tworzą duet idealny. Świetnie sprawdzi się też drewniana podłoga.

Ważne światło

Wnętrza prawdziwych loftów są pełne światła dzięki wysokim sufitom, otwartym przestrzeniom i dużym oknom. Co zrobić, aby uzyskać podobny efekt w niewielkiej łazience? Można np. użyć kilku źródeł światła, które nie dość, że oświetlą wnętrze, to na dodatek optycznie je powiększą. Warto też zastosować system luster, które również powiększą niewielką przestrzeń.

Meble w stylu industrialnym

Fabryczna łazienka wymaga zastosowania stylizowanych mebli. Na pewno warto poszukać czegoś ze stali i białej ceramiki. Może to być np. umywalka na stalowym blacie lub stalowej konsoli. Może to być też wanna na stalowych nóżkach, w minimalistycznym i dość surowym stylu. Modnym elementem, po który można sięgnąć urządzając łazienkę w stylu industrialnym jest kabina typu walk-in. Tego typu kabina nie posiada tradycyjnych drzwi. W zamian jest jedna tafla szkła zamontowana na brodziku lub bezpośrednio na podłodze wyposażonej w odpływ liniowy. Ten drugi sposób spisze się nawet lepiej we wnętrzu imitującym fabryczne wnętrze.

szara łazienka industrialna

Niezbędne dodatki

Aby podkreślić charakter wnętrza, warto sięgnąć po dodatki w typowo industrialnym stylu. Może to być np. metalowa mydelniczka lub stalowe haczyki na wieszaki. Fajny efekt zapewnią też druciane kosze na pranie. Warto również rozważyć wstawienie staroświeckiego stołka lub zawieszenie lustra oprawionego w masywną, metalową ramę.

łazienka industrialna

Zobacz także Powrót do natury – aranżujemy łazienkę w stylu ekologicznym