Większość osób aranżując łazienkę, decyduje się na podłogę wykonaną z płytek. Tylko niewielka część wybiera podłogę drewnianą. Fakt, te pierwsze są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i bardziej odporne na zniszczenie. Te drugie zaś prezentują się bardziej szykownie i elegancko.

Jeśli zdecydujecie się dołączyć do fanów drewnianego piękna, musicie postarać się o odpowiednie zabezpieczenie takiej podłogi. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Do wyboru macie kilka opcji. Musicie jednak wiedzieć, że sposób zabezpieczenia uzależniony jest od gatunku drewna. Niektóre jego rodzaje można po prostu pokryć powłoką z oleju, inne wymagają zastosowania lakieru.

Po pierwsze – lakierowanie drewna

Jeżeli do swojej łazienki chcecie wprowadzić drewno mało tłuste, jak chociażby cedr, popularny mahoń, badi czy merbau, koniecznie będziecie musieli użyć lakieru. Nie może to być jednak pierwszy lepszy lakier. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno lakier elastyczny, który przeznaczony jest do takich pomieszczeń jak łazienka – szczególnie narażonych na działanie wilgoci.

Po drugie – olejowanie drewna

Jeśli zamiast mahoniu zdecydujecie się na iroko lub tek, drewno bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią, nie będziecie musieli lakierować podłogi. Z powodzeniem wystarczy tylko olejowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie na gorąco. Dlaczego? Bo tylko wtedy olej dokładnie wniknie w głąb drewna.

Po trzecie – woskowanie drewna

Woskowanie jest rozwiązaniem, po które warto sięgnąć tuż po olejowaniu. Specjalne woski wykańczające, zwłaszcza naniesione na gorąco pomogą zamknąć pory w drewnie i tym samym skutecznie zabezpieczą je przed wodą. Ale uwaga. Woskowana podłoga w łazience jest gotowana do użytku dopiero po dwóch tygodniach od zakończenia prac. Wcześniejszy kontakt woskowanej podłogi z wodą może zakończyć się powstaniem nieestetycznych przebarwień i odbarwień.