Wydawać by się mogło, że korzystanie z sauny jest możliwe tylko i wyłącznie przy okazji wizyty w Spa. Nic bardziej mylnego. Saunę można zainstalować również we własnym domu. Doskonałym do tego miejscem jest łazienka. Prawda jest taka, że do montażu sauny potrzebujemy zaledwie 1,5 mkw. wolnej przestrzeni, a taką nietrudno wygospodarować, zwłaszcza gdy chodzi o tak cudowne miejsce, jak sauna. Prace montażowe nie trwają zbyt długo, bo zaledwie jeden dzień. Warto? Na pewno! 

Tak jak już wcześniej wspomniałam, na saunę potrzebujemy zaledwie 1,5 mkw. Tak  więc wcale nie musimy dysponować nie wiadomo jak dużą łazienką, aby pozwolić sobie na pewne udogodnienia. Mając małą łazienkę wcale nie trzeba rezygnować z sauny. Wystarczy tylko pozbyć się tradycyjnej wanny (zazwyczaj zajmują one dużo miejsca), a w jej miejsce zainstalować kabinę prysznicową. Wówczas mała sauna zmieści się tuż obok takiej kabiny. Skośny dach (w przypadku łazienek na poddaszu) także nie jest przeszkodą do zamontowania sauny.

Wentylacja

Najważniejszą kwestią w montażu sauny parowej w naszej łazience jest odpowiednia wentylacja. Aby pomieszczenie za bardzo nam się nie zawilgociło, powietrze musi bez przeszkód przepływać wokół kabiny sauny i swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Należy również pamiętać o tym, aby między ścianami pomieszczenia, a ściankami sauny pozostawić co najmniej kilkucentymetrowy odstęp.

W domowych łaźniach wymiana powietrza (cyrkulacja powietrza) może z powodzeniem odbywać się poprzez otwieranie drzwi oraz zainstalowaną w pomieszczeniu wentylację grawitacyjną.

Instalacja – wymagania

W momencie kiedy decydujemy się na nieskomplikowaną, a więc prostą saunę tradycyjną, jedynym wymogiem instalacyjnym jest właściwe przyłącze elektryczne. W łaźniach parowych dodatkowo potrzebne nam będą: przyłącze wodne (wystarczy doprowadzić instalację z zimną wodą do zasilania generatora pary), odpływ kanalizacji (o średnicy minimum 50mm), którym skroplona para wodna będzie usuwana do kanalizacji, zasilanie elektryczne do generatora pary oraz podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Koszt montażu sauny

Koszt sauny, jak również jej montażu jest w pełni uzależniony od jej wymiarów, rozmiarów i wyposażenia. W przypadku niewielkiej powierzchni, a co za tym idzie nie za dużej sauny koszt najczęściej waha się od 6 do 8 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, ile korzyści później będziemy czerpać z obecności sauny w domu, nie wydaje się on zbyt duży.

Nie każdy jednak dysponuje podobną sumą na podorędziu. Na szczęście nie musicie odkładać montażu sauny na później. W każdej chwili możecie wziąć wygodną pożyczkę, zwłaszcza jeśli nie obawiamy się o kolejną wypłatę. Tutaj wyróżnia się oferta Vivus, których zaletą jest pierwsza pożyczka za darmo, na dodatek przyznawana na bardzo atrakcyjnych warunkach. Warto to wykorzystać i podnieść jakość oraz komfort codziennego życia.