Mimo, że art deco nie jest nowinką w urządzaniu wnętrz, to jednak wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Styl, który narodził się w latach 20 i 30 XX wieku po dziś dzień ma szerokie grono zwolenników. Wynika to głównie z dostojności, jaką za sobą niesie, a także z obecności luksusowych materiałów i wpływu egzotyki. Art deco to świetna alternatywa dla wszechobecnego stylu nowoczesnego. Jeśli cenicie sobie wnętrza inne niż wszystkie, znajdujące się poza wytyczonymi trendami, do tego kochacie elegancję i ponadczasowy szyk – art deco jest zdecydowanie dla was! Na czym warto się skupić urządzając łazienkę art deco?

W roli głównej: chrom i szkło

Styl art deco kojarzy się głównie z luksusowymi surowcami, znanymi już z nurtu art nouveau, zwanego w Polsce secesją. Zaliczyć do nich można formowane szkło, egzotyczne gatunki drewna, kość słoniową, a nawet skóry rekinów. W późniejszej fazie, dobra luksusowe zaczęto zastępować tańszymi materiałami, jak plastik i stal nierdzewna. W tym momencie upowszechniły się też elementy chromowane.

Zgodne z duchem art déco jest także wykorzystanie szkła w różnych formach. Warto sięgnąć po nie zarówno jeśli chodzi o meble i sprzęty, a także niewielkie akcesoria. W łazienkach art deco pięknie zagrają szklane blaty, kabiny prysznicowe i półki. Miłym dla oka akcentem będą szklane mydelniczki oraz dozowniki na mydło.  Niezbędnym elementem wyposażenia będą duże lustra – najlepiej bez żadnej ramy.

Opływowo i nowocześnie

Późne art déco nazywano (w luźnym tłumaczeniu) opływową nowoczesnością. Zarówno w architekturze, jak i designie zaczęły królować aerodynamiczne krzywizny i duże, gładkie powierzchnie. W dziedzinie armatury i ceramiki łazienkowej wraca ostatnio moda na przedmioty nawiązujące do tych form. Warto więc, urządzając łazienkę art deco sięgnąć po armaturę łączącą łuki z płaskimi powierzchniami.

Czego nie może zabraknąć?

W łazience art deco powinno znaleźć się miejsce dla eleganckich, przede wszystkim naturalnych materiałów, jak: marmur, porcelana, chrom i drewno egzotyczne. Charakter wnętrza podkreślą elementy lub detale wykonane ze złota. Meble w łazience art deco powinny mieć kształt geometrycznych brył. Dobrze, jeśli będą posiadać kunsztowne wykończenie i eleganckie uchwyty. Dobrze sprawdzą się też geometryczne kompozycje okładzin podłogowych, np. szachownica. Na ścianach mile widziane będą reprodukcje lub mapy. Odpowiednie będą kryształowe lustra o nietuzinkowych kształtach. Jeśli chodzi o oświetlenie to w łazience utrzymanej w duchu art deco nie może zabraknąć stylowych kinkietów lub żyrandoli. Art deco kochał kwiaty, zwłaszcza paprocie. Warto więc wziąć je pod uwagę urządzając łazienkę art deco.

łazienka art deco

art deco meble łazienkowe

Przeczytaj także: Drzwi łazienkowe: ładne i funkcjonalne