O małych wnętrzach mówi się, że są prawdziwą zmorą. Tymczasem, odpowiednio zaplanowana aranżacja małego wnętrza sprawi, że będzie ono przytulne i co najważniejsze – wygodne i funkcjonalne. Może i urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie, ale na pewno nie jest to rzecz niemożliwa do wykonania. Podczas aranżacji niedużej łazienki warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym wnętrze zostanie optycznie powiększone.

  1. Odpowiednie oświetlenie

Nie raz już wspominałam, że oświetlenie potrafi zrobić z małym wnętrzem prawdziwe cuda. Odpowiednio dobrana temperatura i barwa sprawią, że nawet przy ograniczonym metrażu pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie i czysto. Oprócz światła ogólnego,  więc najczęściej sufitowego, warto zadbać o reflektory punktowe. Takie reflektory mogą być np. zamontowane bezpośrednio nad strefą umywalkową. Mogą też znaleźć się pod szafkami lub półkami.

  1. Kolory ścian i podłogi

W optycznym powiększaniu małej łazienki dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane materiały. Aranżując pomieszczenie warto wykorzystywać jasne i chłodne barwy. Świetnie sprawdzi się biel, szarości, pastelowy błękit czy róż. Tego typu odcienie zastosowane przy wykańczaniu ścian i podłóg dadzą efekt „oddalenia”, co pozwoli na pozyskanie dodatkowej głębi. W małej łazience należy unikać ciemnych kolorów i dużych wzorów, gdyż tylko przytłoczą wnętrze i jeszcze bardziej je pomniejszą.

błyszcząca mozaika i duże lustra bez ram optycznie powiększą małą łazienkę

źródło: www.pinterest.pl

  1. Płytki

Większość z nas decyduje się na płytki do łazienki. W dalszym ciągu są one bardziej popularne niż efektowne panele szklane czy tapety. Do małej łazienki nie można jednak wybrać byle jakiś płytek. Po pierwsze, muszą być one w odpowiednich barwach (najlepiej jasnych) i we właściwym rozmiarze. We wnętrzach o ograniczonym metrażu sprawdzą się płytki w większym formacie. W przypadku wariantów prostokątnych, poziomy układ kafli wizualnie poszerzy łazienkę. Położenie pionowe sprawi natomiast, że wnętrze wyda się wyższe.

  1. Błyszczące materiały

Nie jest tajemnicą, że błyszczące powierzchnie są równie skuteczne w optycznym powiększeniu przestrzeni co jasne kolory. Wybierajmy więc błyszczące płytki ścienne i podłogowe, a także meble o błyszczących frontach. Wykorzystanie materiałów odbijających światło to najlepsze rozwiązanie w niewielkich łazienkach.