Ogrzewanie podłogowe. W ostatnim czasie stało się ono szalenie popularne. Coraz więcej osób wykańczając lub remontując mieszkanie, decyduje się właśnie na ogrzewanie w podłodze. Nic w tym dziwnego, postawienie gołej stopy na cieplutkiej podłodze jest bardzo przyjemne… W łazience dobrze sprawdzą się dwa typy ogrzewania: elektryczne lub wodne, z czego to ostatnie jest o wiele droższe w budowie, ale jednocześnie tańsze w późniejszej eksploatacji.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie wodne – z początku droższe, później jednak wychodzi taniej. Jego podstawą jest system rur z tworzyw sztucznych. Aby dobrze wykonać wodne ogrzewanie podłogowe, należy zacząć od ułożenia izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. Ogrzewanie podłogowe wodne to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli zasilane wodą o temperaturze około 50°C. Podłogówkę można łączyć z instalacją grzejnikową, stosując tzw. mieszacze. Uwaga! Rury i kable grzejne należy układać n wylewce betonowej.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Mimo, że na początku instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego wydaje się tańsza niż wodnego, to jednak w eksploatacji jest zupełnie odwrotnie. Podstawą ogrzewania elektrycznego są kable grzejne, folie lub maty grzejne. Płynący przez te elementy prąd powoduje ich nagrzanie, a one z kolei przekazują ciepło posadzce. Ps. Folie i maty grzejne montuje się w warstwie zaprawy klejowej. Nie jest tu wymagane specjalne przygotowywanie podłoża.
Efekt finalny
Zamontowanie ogrzewania podłogowego, to jedno. Na końcu trzeba czymś wykończyć podłogę, aby wszystko miało ręce i nogi i prezentowało się estetycznie. Na podłogach z ogrzewaniem podłogowym najlepiej sprawdzą się: marmury, granity i ceramika, a więc materiały, które świetnie przewodzą ciepło. Uwaga! Na ogrzewaniu podłogowym nie powinno układać się zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą. Na podłogach z ogrzewaniem podłogowym nie poleca się stosowania drewna. Nie dość, że pod wpływem ciepła drewno może się odkształcać, to na dodatek materiał ten znacznie gorzej przewodzi ciepło niż wspomniane wcześniej materiały.