Odwieczny problem ludzkości – wanna czy prysznic? Każdy z nas stawał przed tą trudną decyzją. Wiele osób ma to przed sobą. Stąd dzisiejszy post. Może nie dam Wam gotowej odpowiedzi, bo przecież wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. Ale postaram się przybliżyć wady i zalety obydwu rozwiązań. Oto kilka informacji, które pomogą Wam (mam taką nadzieję) podjąć właściwą decyzję.

Wielkość łazienki – oczekiwania kontra rzeczywistość

Podstawowym kryterium, które ułatwi nam podjęcie decyzji jest metraż łazienki. Jeśli dysponujemy niewielką łazienką, w której każdy wolny centymetr jest na wagę złota, powinniśmy wybrać prysznic. Zajmie o wiele mniej miejsca i dzięki temu będziemy mogli lepiej zagospodarować pozostałą przestrzeń. Co prawda na rynku dostępne są małe wanny, które można dopasować do każdego wnętrza, ale czy właśnie o taki komfort nam chodzi? Raczej nie.

Wady i zalety prysznica

Prysznic to komfort i wygoda użytkowania. Do postawienia małej kabiny wystarczy już pół metra kwadratowego powierzchni. Odpowiednio dobrany prysznic nie zdominuje wnętrza i nie przytłoczy go. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę również na aspekt ekonomiczny. Korzystając z prysznica, oszczędzamy zużycie wody, a przy jej stale rosnących kosztach może być to dla nas decydujący argument. Poza tym, szybki prysznic to często jedyne słuszne rozwiązanie przed pracą czy między pracą, a spotkaniem ze znajomymi, zwłaszcza jeśli mamy mało czasu. Minusem kabiny prysznicowej może być jej nienaganna czystość. Chodzi o to, że prysznic trudniej utrzymać w doskonałej czystości i higienie niż wannę. Wszelkie zacieki i smugi są bardziej widoczne na kabinie, aniżeli na wannie.

Wanna – wady i zalety

Wanna z kolei to najlepsze rozwiązanie dla osób, które po męczącym dniu lubią zrelaksować się w aromatycznej kąpieli. Wanna umożliwia zażywanie kąpieli leczniczych i upiększających. Za sprawą dodatków w postaci olejków, pomaga w łagodzeniu bólów kostnych i stawowych. Jeśli mamy w domu dzieci, wanna będzie także lepszym rozwiązaniem niż prysznic. Poza tym, odpowiednio dobrana do wystroju wnętrza łazienki, pozwoli stworzyć niesamowity klimat, zapewniając możliwość wyciszenia i odprężenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że wannę łatwiej jest utrzymać w czystości aniżeli kabinę prysznicową. Jednak jeśli chcemy, aby zachowała swój nieskazitelny wygląd, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Rozwiązania 2 w 1

W ostatnim czasie bardzo modne są rozwiązania typu 2 w 1. Mam tu na myśli wanny z parawanem. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Przyzna to każdy dekorator i projektant wnętrz. Wanny z parawanem zapewnią nam możliwość długiej kąpieli, a jednocześnie umożliwią wzięcie szybkiego prysznica. Oprócz wanny z parawanem istnieją na rynku inne ciekawe alternatywy, np. kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem i siedziskiem.