W dzisiejszym poście omówimy płytki łazienkowe. Powiecie – żadna filozofia. A ja Wam powiem, że wybór właściwych płytek do małej łazienki potrafi być filozofią i niejednemu spędziło sen z powiek. Wybór płytek do niewielkiej łazienki nie jest rzeczą łatwą, ale odpowiednie ich rozmieszczenie, ułożenie i dobranie koloru pozwoli na osiągnięcie zadowalającego rezultatu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się świetnym wyglądem małego pomieszczenia.

 Płytki do zadań specjalnych

Mała łazienka to częsta bolączka osób mieszkających w blokach. Taką łazienkę nie tylko trudno wygodnie zaaranżować, ale także ciężko urządzić w sposób, który jej nie przytłoczy. Ważną rolę w małych łazienkach odgrywają płytki. Właściwie dobrane, optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że ta będzie wygląda na większą niż w rzeczywistości. Poza tym, odpowiednio dobrane płytki sprawią, że mała łazienka będzie wyglądała lekko i przytulnie.

Dobieramy płytki do niewielkiej łazienki

Wielu ludzi uważa, że posiadanie łazienki z niewielkim metrażem przekreśla możliwość zastosowania dużych płytek. Jest to oczywiście nieprawda. W małych łazienkach możemy ułożyć płytki zarówno małe, jak i duże. Jeśli sięgniemy po duże, błyszczące tafle, to z pewnością powiększą one przestrzeń. O wiele większe znaczenie od rozmiaru płytek, ma ich kolor oraz dopasowanie fug i wzorów.

Kolor i wielkość płytek

Jak już wcześniej zostało napisane – wielkość nie ma istotnego znaczenia. Warto natomiast zwrócić uwagę na kształt wybranych płytek. I tak na przykład, płytki o kształcie prostokąta podwyższą pomieszczenie jeśli tylko ułożymy je w pionie. Te same płytki położone w poziomie, poszerzą łazienkę. Pomysłowe zestawienie kolorów również może dać świetne rezultaty. Ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach i ciemnych na jednej pozwoli na uzyskanie głębi i przywrócenie proporcji.

 W niewielkiej łazience sprawdzą się nie tylko jasne kolory, takie jak biele, beże, wanilie czy szarości. Dobrym rozwiązaniem będą też kontrasty i mozaiki, które od pewnego czasu cieszą się dużym powodzeniem. Jeśli ten sam kolor płytek zastosujemy na podłodze i ścianach, wówczas także uzyskamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Dobrze, jeśli w małej łazience znajdą się płytki, które będą odbijały światło. Zrezygnujmy zatem z matowych płytek i wybierajmy te z połyskiem.

Fugi w małej łazience

Wbrew pozorom, fuga ma bardzo duży wpływ na wygląd łazienki, szczególnie małej łazienki. Przy dobieraniu fugi do płytek należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kolor. W małych pomieszczeniach kolor fugi nie powinien zbytnio odbiegać od barwy płytek, ponieważ „potnie” przestrzeń na małe elementy, przez co łazienka będzie wydawała się jeszcze mniejsza. Odcień fugi powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru płytek, co pozwoli uzyskać jednolitą przestrzeń.