jakie wybrać drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki – niby temat błahy, a jednak potrafi spędzić sen z powiek. Niekiedy zdarza nam się popełnić błąd, którego łazienka nie jest w stanie nam wybaczyć. Często przy wyborze drzwi łazienkowych błędnie kierujemy się tylko ich wyglądem. A przecież o wiele ważniejsza powinna być kwestia bezpieczeństwa i funkcjonalności. Wybierając drzwi do pokoju kąpielowego należy przede wszystkim upewnić się, że zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób ich otwierania będzie właściwy.

Sezamie otwórz się

Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. Ważne jest, aby nie blokowały przejścia w przedpokoju ani nie kolidowały z otwartymi szafkami łazienkowymi. Drzwi do pokoju kąpielowego powinny być strażnikiem intymności, dlatego muszą być wyposażone w odpowiedni zamek. Najodpowiedniejszy będzie model, który można otworzyć również od zewnątrz w sytuacjach awaryjnych.

Jak wybrać właściwe drzwi?

Wybierając stolarkę drzwiową do łazienki należy pamiętać, iż powinna ona zapewnić odpowiednią wentylację w tym pomieszczeniu. Swobodny przepływ powietrza w łazience jest niezwykle istotny ze względu chociażby na negatywne działanie wilgoci. W łazience warto zamontować drzwi z kratką lub tulejami wentylacyjnymi w dolnej części skrzydła. Praktycznym rozwiązaniem jest przycięcie stolarki drzwiowej na dole, tak aby szczelina pomiędzy ich skrzydłem a podłogą była źródłem wentylacji.

Drzwi łazienkowe obok funkcji typowo użytkowych, powinny również dobrze wywiązywać się z roli dekoracyjnej, aczkolwiek ona powinna mieć znaczenie drugorzędne. Warto pamiętać, aby drzwi pasowały do stylu wnętrza. W gustownie zaaranżowanym wnętrzu łatwiej bowiem o relaks i odprężenie. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań odpowiednie będą drzwi wykonane z drewna. Posiadacze loftowych łazienek mogą skusić się na drzwi z elementami metalu lub szkła. Jeśli łazienka wymaga doświetlenia, warto wybrać model z przeszkleniem lub drzwi wykonane w całości ze szkła – mlecznego lub matowego. Dodadzą one oryginalności wnętrzom urządzonym z wyobraźnią.