Łazienki urządzone w stylu skandynawskim cieszą się ogromną popularnością. W sposób szczególny upodobali je sobie zwolennicy minimalizmu i czystej formy. W łazienkach skandynawskich nie ma miejsca na bylejakość, przypadek, zły gust. Ich miejsce zajmuje ład, porządek i wysublimowane piękno. Chcąc cieszyć oko łazienką skandynawską, należy zadbać o kilka detali. Oto one:

Kolorystyka

Biel to najważniejszy wyznacznik stylu skandynawskiego. Prawda jest taka, że bez bieli Skandynawia nie istnieje. Bez bieli nie będzie istnieć również łazienka skandynawska. We wnętrzach biel może być zastosowana w wydaniu totalnym – od podłogi aż po sufit, meble, dodatki. Aby uniknąć wrażenia sterylności i chłodu, biel można przełamać akcentami w odcieniach brązu, błękitu lub zieleni.

W łazienkach skandynawskich mogą pojawić się również czernie i szarości, które w połączeniu ze sterylną bielą stworzą niezwykle elegancką całość. Również elementy marynistyczne, a więc granaty i czerwienie, mogą zawitać w skandynawskim wnętrzu, np. w postaci dodatków (ręczników, dywaników, zasłon prysznicowych).

Meble łazienkowe

Meble łazienkowe, które mają zawitać do skandynawskiej łazienki, powinny być proste i oszczędne w formie. Powinny być skromniejszą wersją mebli rustykalnych. Ideałem są meble drewniane i wiklinowe. W łazienkach skandynawskich mogą pojawić się proste komódki, krzesła i bielone meble z rattanu. Genialnym pomysłem jest zastosowanie drewnianych drabin, które zastąpią tradycyjne półki, np. na ręczniki i akcesoria do kąpieli.

Baterie łazienkowe

Wyposażenie łazienek skandynawskich nie byłoby kompletne, gdyby nie baterie łazienkowe. Do łazienek urządzonych w stylu skandynawskim wybierajcie wyłącznie proste baterie umywalkowe i prysznicowe. Ideałem są te pozbawione zbędnych ozdób. Dozwolone są baterie umywalkowe lekko stylizowane. Świetnie sprawdzą się baterie łazienkowe w odcieniach bieli lub czerni, o ile większość aranżacji jest biała. Nie wybierajcie baterii w odcieniach złota. Mimo, że są teraz modne, to jednak w łazienkach skandynawskich zupełnie się nie sprawdzą.

Dodatki

Jak każda inna łazienka, tak i łazienka skandynawska lubi dodatki. Wyposażenie łazienek skandynawskich dobrze jest wzbogacić takimi dodatkami, jak chodniczki w pastelowych odcieniach błękitu, mięty lub różu. Świetnym pomysłem będą małe, drewniane skrzyneczki na drobne akcesoria oraz wiklinowe koszyki na kosmetyki. Mile widziane będą także dodatki nawiązujące do natury: misa wypełniona muszelkami lub drobnymi kamykami. Doskonałym pomysłem na wyposażenie łazienek skandynawskich będą również czarno-białe fotografie powieszone na białych ścianach.