Zasłonka prysznicowa i parawan do montowania na wannę to idealne rozwiązania do łazienki w której wanna często pełni rolę prysznica. Produkty te spełniają kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwalają na połączenie wanny z prysznicem, co jest szczególnie wygodne na przykład w małych łazienkach, których powierzchnia umożliwia zamontowanie tylko jednego z tych rozwiązań. Ponadto, parawany i zasłonki chronią łazienkę przed zachlapaniem wodą. Dzięki temu możemy uniknąć czasochłonnego sprzątania wnętrza. Obydwa produkty pozwalają spełnić potrzeby wszystkich domowników – zarówno tych, którzy uwielbiają seanse w wannie, jak również tych, którzy preferując szybkie poranne prysznice.

Co wybrać?

Choć zasłona i parawan spełniają taką samą rolę, to jednak różnią się od siebie choćby sposobem montażu czy materiałem, z którego zostały wykonane. Zasłony prysznicowe mogą być wykonane z winylu, poliestru lub tworzywa PEVA. Materiały te są wodoszczelne i łatwe w czyszczeniu, co pozwala na zachowanie czystości i regularne usuwanie z nich bakterii. Zasłony prysznicowe przeznaczone są do montowania na specjalnych drążkach. Dobierzemy je w zależności od wielkości naszej wanny, ale także w zależności od jej kształtu. Ich montaż nie sprawia większych trudności. Jeżeli chodzi o ceny zasłon, to mogą być one różne – w zależności od rozmiaru czy zastosowanego materiału. Jednakże cena najdroższych nie przekracza 100zł. Dużą zaletą tego typu akcesoriów jest bogate wzornictwo i kolorystyka. Za ich pomocą możemy ożywić naszą łazienkę.

zasłona prysznicowa

Co do parawanów to trzeba wiedzieć, że są one tym elementem, który montuje się na stałe. W przeciwieństwie do zasłonek, parawanów nie można wymieniać w zależności od nastroju lub gdy już nam się znudzą. Większość modeli wykonywana jest ze szkła – matowego lub przezroczystego. Parawany można montować na dwa sposoby – na całej długości wanny lub tylko na jej części. Montaż nie jest bardzo skomplikowany, choć w zależności od ilości elementów, z których składa się dany parawan, będzie to mniej lub bardziej utrudnione. Podczas montażu należy pamiętać o tym, by zachować optymalny odstęp pomiędzy brzegiem wanny a parawanem. Chodzi bowiem o to, aby parawan poruszał się z oporem, a jednocześnie zapewniał szczelność. Ile trzeba zapłacić za parawan? Najprostsze modele kosztują ok. 350 zł, natomiast modele bardziej złożone, przesuwne uchylne lub harmonijkowe – ok. 1000zł. Kilkuelementowe parawany do zabudowy na całej powierzchni wanny to koszt ponad 2000zł.

szklany parawan na wannę

Co z estetyką obydwu produktów? Na pewno parawany są bardziej uniwersalne i neutralne niż zasłonki. Ze względu na materiał z jakiego są wykonanie, nie ma tu wielkiego wyboru co do wzornictwa czy kolorystyki. Szklany parawan nie ożywi łazienki, ani też nie wniesie do niej szczególnego charakteru. Zasłonki dostępne są w bogatej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu dają szerokie możliwości aranżacyjne. Co do szczelności, to tutaj wygrywają parawany. Zasłonki nie zapewniają takiej szczelności jak parawany. W pielęgnacji jedne i drugie nie powinny sprawiać problemów.