Łazienka już dawno temu przestała być pomieszczeniem służącym wyłącznie celom praktycznym. Dziś jest przede wszystkim wizytówką domu. Chyba większość z nas jest w stanie zainwestować wiele w piękną i niepowtarzalną łazienkę. Bo kto by nie chciał posiadać wnętrza idealnego? A wiecie, że tak popularne, jeśli nie najpopularniejsze płytki ceramiczne, zaczynają odchodzić do lamusa? Ich miejsce zajmują inne – bardziej śmiałe i nowoczesne rozwiązania. Jakie? Oto kilka pomysłów.

Szkło

Nowoczesne łazienki kochają szkło. Nic w tym dziwnego, bo szkło nie dość, że optycznie powiększa przestrzeń, to na dodatek dodaje jej lekkości i wyjątkowej elegancji. Szkło w łazience może pojawić się zarówno na całej ścianie, jak również wybranym jej fragmencie. Tafle szklane mogą być małe lub duże. Szkło zastosowane na łazienkową ścianę wcale nie musi być przezroczyste. Śmiało może mieć różne kolory, w zależności od ogólnego zamysłu i aranżacji.

Drewno

Egzotyczne drewno to jeden z najbardziej eleganckich materiałów. Dziś coraz śmielej gości również w łazienkach. Świetnie wpisuje się w aranżacje łazienek nowoczesnych i modnych ostatnio łazienek ekologicznych. Ale uwaga! Nie każdy rodzaj drewna sprawdzi się w łazienkowej przestrzeni. Najlepsze będzie wenge, badi, iroko, lapacho oraz marbau. Z rodzimych gatunków w łazience sprawdzi się dąb, jesion, buk, a także modrzew. Dodatkowo, drewno krajowe musimy zabezpieczyć poprzez lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, woskowanie albo malowanie. W przeciwnym razie szybko ulegnie zniszczeniu i trzeba będzie wymieniać je na nowe. A to kolejne koszta, kolejny remont, itp.

Tapeta

Tapety wracają do łask i robią to w naprawdę wielkim stylu. Tapeta potrafi odmienić każde wnętrze. Dobrze sprawdza się też w łazienkach, pod warunkiem, że nie jest wykonana z papieru, a winylu. Tapety winylowe często imitują kamień, cegłę czy drewno i przy okazji są tańsze od oryginałów. Dobra do łazienki jest też raufaza, czyli biała tapeta do malowania. Pokrywając ją kolorem, trzeba wybrać farby odporne na wilgoć i szorowanie.

Gres

Gres święci triumfy. O ile dawniej kładziono go wyłącznie na podłogi, o tyle dziś świetnie odnajduje się także na ścianach. I trzeba przyznać, że na tych ścianach prezentuje się naprawdę fenomenalnie. W łazience doskonale sprawdza się gres szkliwiony. Jest bardziej odporny na zabrudzenia i szorowanie, dzięki czemu brudzi się rzadziej, a jeśli już się ubrudzi, to nie jest jakoś szczególnie skomplikowany w czyszczeniu. W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem będzie gres na wysoki połysk, który dodatkowo optycznie powiększy niewielką przestrzeń.