Łazienkę możemy wykończyć na wiele sposobów. Dziś na tapetę weźmiemy płytki wielkoformatowe, które z dnia na dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Duży format to obecnie hit w aranżacji wnętrz. Tego typu płytki zazwyczaj wykorzystuje się do kładzenia na podłodze, choć coraz częściej wykańcza się nimi również ściany.
Podstawowe pytanie: w jakich łazienkach najlepiej sprawdzi się duży format? Cóż… są tacy, którzy twierdzą, że płytki wielkoformatowe idealnie pasują zarówno do małych, jak i dużych wnętrz. Osobiście uważam, że najefektowniej wyglądają w łazienkach przestronnych, których nie są w stanie zdominować, ani też przytłoczyć czy optycznie pomniejszyć. I to nie wszystko. Sama powierzchnia to jedno, a styl to drugie. Prawda jest taka, że płytki w wielkim formacie najlepiej prezentują się w łazienkach nowoczesnych: oszczędnych w wyrazie, prostych i minimalistycznych. Odpowiednio dobrana faktura i kolorystyka płytek wielkoformatowych doskonale sprawdzi się również we wnętrzach zaaranżowanych klasycznie, w których dominuje nieco pałacowy nastrój.
Dużą zaletą płytek wielkoformatowych jest niewielka ich nasiąkliwość, a także łatwość w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu idealnie nadają się do pomieszczeń trudnych, jak właśnie łazienki.
W jaki sposób zamontować płytki wielkoformatowe? W przeciwieństwie do płytek klasycznych, a więc w mniejszym formacie, powinny być one montowane wyłącznie na powierzchniach płaskich, a więc na idealnie wyrównanym podłożu. Duże płytki położone na ścianę wymagają zastosowania zaprawy wyrównawczej. Zalecane jest również wcześniejsze zagruntowanie podłoża tak, aby do minimum ograniczyć wchłanianie wody z zaprawy klejowej. Ważne jest także, aby płytki o dużym formacie układać z wąskimi fugami. Dlaczego? Głównie ze względu na walory estetyczne.
Montując płytki wielkoformatowe na ścianie lub podłodze należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można je uszkodzić. Tego typu płytki, wbrew pozorom, są naprawdę ciężkie. Ich grubość bardzo często jest także mniejsza niż standardowych płytek i może wynosić zaledwie 3-5mm.
Płytki o dużym formacie możemy zamontować na dwa sposoby:
Montaż na klej
Przyklejanie płytek na klej to bardzo popularny sposób ich montażu. Wybierając go należy jednak zwrócić uwagę na wypełnienie zaprawą klejową całej powierzchni między płytką, a podłożem. Nakładanie zaprawy tylko i wyłącznie na narożniki w przypadku płytek dużych jest niewskazane, a wręcz zabronione. Dlaczego? Bo przez taki sposób montażu płytki mogą popękać w wyniku nacisku na nich stopą.
Metoda wibracyjna
Ten sposób montowania płytek polega na zastosowaniu zaprawy cementowej pod okładzinę, a następnie wibrowaniu za pomocą specjalistycznych urządzeń. Dzięki tej metodzie płytka jest jednorodnie połączona z podłożem, dzięki czemu jest bardziej trwała i wytrzymała na różnego rodzaju uszkodzenia.