W dzisiejszych czasach ekologia nie jest już modą czy przejściową fanaberią. To większa świadomość życia i troska o środowisko, w którym żyjemy na co dzień. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób urządzając poszczególne wnętrza dba o to, by były one ekologiczne, a co za tym idzie, nie wpływały negatywnie na naturę. Co ciekawe…. Takie ekologiczne rozwiązania bardzo często pozwalają stworzyć wnętrze energooszczędne. Co zrobić, aby nasza łazienka miała wydźwięk ekologiczny? Oto kilka sprawdzonych pomysłów… 

Umywalka z czujnikiem ruchu

Oszczędność wody to numer jeden jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Wbrew pozorom każdego dnia tracimy więcej wody, niż nam się wydaje. Zwróćcie uwagę na to, czy podczas mycia zębów lub twarzy, woda leje się bez umiaru czy faktycznie pamiętacie, aby choć na chwilę zakręcić kran… Jeśli do tej pory nie zwracaliście na to uwagi, doskonałym dla was rozwiązaniem będzie czujnik ruchu, który będzie wyłączał wodę zawsze, gdy już z niej nie korzystacie.

Oszczędne i inteligentne oświetlenie

Ekologiczne oświetlenie zastosowane w łazience to nie tylko korzyści dla przyrody, ale i dla waszego portfela. Chcąc nieco oszczędzić, a jednocześnie wprowadzić do łazienki przyjemny nastrój, zdecydujcie się na diody i żarówki LED. Zużywają one nawet o kilkanaście mniej energii, niż tradycyjna żarówka, co jest zauważalne już po kilku miesiącach ich używania.

Energooszczędne instalacje

Jednym z ekologicznych rozwiązań jest także odpowiednio dobrana wentylacja. Rzadko kiedy zwracamy na nią uwagę, a powinniśmy. Postawienie na typowo energooszczędny wentylator pozwoli uzyskać nawet o połowę niższe zużycie energii, co w ogólnym rozliczeniu jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym.

Ograniczniki przepływu wody

Mało kto posiada je w swojej łazience, a prawda jest taka, że te niepozorne produkty warto mieć i warto z nich korzystać. Stosowane w WC, czy w prysznicach ograniczą ilość codziennie zużywanej wody, a jednocześnie ilość zużywanej energii do jej ogrzewania.

Ekologiczne środki czystości

Na ekologię w łazience duży wpływ mają także poszczególne produkty, po które sięgamy każdego dnia: papier toaletowy, mydło, proszki do prania. Produkty z odpowiednim certyfikatem bezpieczeństwa nie tylko pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, ale także na nas samych. Dlaczego? Bo w tego typu produktach nie ma substancji silnie zmodyfikowanych chemicznie, które powodują rozmaite alergie i uczulenia.