Dziś w roli głównej wystąpi podłoga. Jak wiadomo jest ona ważnym elementem w wykończeniu wnętrza. Odpowiednio wykonana, odgrywa nie tylko rolę typowo użytkową, ale także ozdobną. Z czego powinna być wykonana podłoga w łazience, aby wyglądała ładnie i dodatkowo służyła przez długie lata? Propozycji jest kilka. Oto niektóre z nich:

Po pierwsze – płytki

Płytki ceramiczne od dawien dawna goszczą w łazience i trzeba przyznać, że spisują się w niej dość dobrze. Przede wszystkim są odporne na wilgoć, której w łazience nie brakuje. Poza tym są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w nienagannej higienie. Są też wszechstronne. Bogactwo kolorów i wzorów, w jakich są dostępne sprawia, że łatwo dopasować je do ogólnej aranżacji wnętrza. Płytki mogą być płytkami lub udawać inny materiał, jak kamień czy drewno. Dobrym rozwiązaniem są płytki o nieco porowatej strukturze, która ogranicza ryzyko poślizgnięcia się na wilgotnej podłodze. Kupując płytki do łazienki warto skupić się na tych o zwiększonej twardości. Dlaczego? Bo takie nie będą się rysować i tym samym posłużą o wiele dłużej. Mając do wyboru tańsze i droższe płytki, lepiej wybrać te drugie. Lepszej jakości płytki nie odbarwiają się i nie zmieniają pod wpływem warunków panujących w łazience lub detergentów używanych do czyszczenia.

Po drugie – kamień

Ciekawym pomysłem na podłogę w łazience jest wyłożenie jej kamieniem. Może nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale na pewno najtrwalsze. Do wyboru mamy granity, marmury, trawertyny. Każdy z tych kamieni dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do kolorystyki wnętrza. Najbardziej polecane są podłogi z granitu. Kamień ten jest bardzo odporny na wilgoć, a jednocześnie niewymagający w pielęgnacji. Marmur prezentuje się bardzo elegancko, aczkolwiek jego pielęgnacja jest już bardziej wymagająca. Wymagające są też trawertyny, które ze względu na porowatą strukturę wymagają częstego impregnowania. Uwaga! Decydując się na kamienną podłogę w łazience trzeba pamiętać, że będzie ona dość śliska i chłodna. Dlatego w komplecie z nią warto zakupić dywaniki łazienkowe.

Po trzecie – drewno

Szalenie eleganckim rozwiązaniem jest drewno. Może nie zdarza się ono zbyt często w łazience, ale odpowiednio dobrane jest naprawdę dobrym pomysłem. Drewniana podłoga będzie szczególnie mile widziana w łazienkach ekologicznych, blisko natury. Drewno jest cieplejsze niż płytki i kamień, co sprawdza się dobrze w momencie, kiedy lubimy po domu chodzić boso. Decydując się na drewnianą podłogę w łazience, warto zwrócić uwagę na panele do łazienki. Są one laminowane i wykończone specjalnymi uszczelkami, które uchronią przestrzenie pomiędzy nimi przed działaniem wilgoci. Poza tym, takie panele są o wiele tańszym rozwiązaniem niż prawdziwe deski drewniane.