W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy należy zabrać się za remont łazienki. Powiedzmy to sobie szczerze – tego typu zabieg kosmetyczny nie należy do najłatwiejszych. Mam wrażenie, że łatwiej byłoby urządzić łazienkę na nowo niż ją remontować. Ale słowo się rzekło – remontujemy, odświeżamy, naprawiamy, zmieniamy aranżację… Ile może nas to wszystko kosztować? Oczywiście wszystko zależy od rozmachu prac remontowych, a także od tego czy remontujemy samodzielnie czy korzystamy z pomocy profesjonalnej ekipy. Koszta będą wzrastać również wtedy, jeśli zechcemy wymienić starą wannę na nową lub starą umywalkę na nowszą, bardziej nowoczesną. Generalny remont łazienki może kosztować około 10 tysięcy złotych. A może także kosztować o wiele więcej.
Remontujemy ściany
W łazienkach kwalifikujących się do remontu ściany bywają bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac trzeba najpierw doprowadzić je do takiego stanu, w którym ściany będą pionowe, nie będzie na nich żadnych nierówności, a kąty między płaszczyznami będą proste. Remontując łazienkę warto ukryć w ścianach wszelkie rury. Dobrze też zamontować w ścianie stelaż podwieszanego WC. Pozwoli ta zaoszczędzić odrobinę miejsca i wniesie do wnętrza porządek. Zanim zabierzemy się za wyrównywanie ścian, należy zdjąć z nich materiały wykończeniowe. Mam tu na myśli stare płytki, tapetę, farbę olejną, boazerię, itp. Przed wyrównywaniem konieczne jest także ustalenie za pomocą pionu i poziomnicy linii wyznaczających pion i poziom skorygowanej płaszczyzny ściany. Sznurem traserskim lub ołówkiem wytycza się linie, do których będzie się wyrównywać płaszczyznę. Metody wyrównania są dwie – naniesienie zaprawy podkładowej lub ułożenie suchego tynku. Jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy zdecydować się na suchy tynk z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych typu H2. Zwykle na drugi już dzień powierzchnię można wykańczać płytkami lub farbą. Zaprawa lub tynk muszą wiązać kilka dni.
Odświeżamy podłogę
Nie da się ukryć, że podłoga w wielu łazienkach bywa bardzo krzywa – podobnie jak ściany. Zanim więc przystąpimy do odświeżenia wyglądu podłogi, należy najpierw zapewnić jej idealny poziom. Podłogę najłatwiej wyrównać masą samopoziomującą. Świetnie niweluje ona wszelkie nierówności i tym samym tworzy idealnie gładką powierzchnię. W ten sposób można jednak wyrównać tylko nieduże krzywizny – do 0,5-1cm. Z większymi poradzi sobie tradycyjna zaprawa podkładowa, którą układa się podobnie jak zaprawę do wyrównywania ścian. Na tak wyrównaną podłogę warto przykleić płytki, które są jednym z trwalszych materiałów.
Jak przykleić płytki łazienkowe
Nowe płytki łazienkowe genialnie odświeżą wnętrze. Warto położyć je zarówno na podłogę, jak i ściany. W przeciwieństwie do farby czy tapety, płytki są o wiele bardziej trwałe i… efektowne. Mnogość dostępnych obecnie wzorów i kolorów pozwala wyczarować łazienkę marzeń. Metoda przyklejania płytek uzależniona jest od rozmiaru płytek. Duże płytki (o boku powyżej 50cm) są dość trudne do położenia, dlatego dobrze jest sięgnąć po gęste, plastyczne mieszanki, które nie spłyną ze ścian. Aby zapewnić maksymalną przyczepność, klej nanosi się i na podłoże, i na spodnią stronę mocowanej płytki. Łączna grubość warstwy nie powinna być mniejsza niż 5mm. Na powierzchnie poziome (podłogi) zamiast gęstych zapraw można wybierać te o konsystencji półpłynnej, które rozlewają się po podłożu i już przy niewielkim przesunięciu płytki szczelnie wypełniają przestrzeń pod nią, eliminując ryzyko powstania pustek powietrznych.
Remont łazienki – ile to wszystko kosztuje?
Remont łazienki bywa czasochłonny i… kosztowny. O ile wszystko robimy sami, koszty są niższe. W momencie, kiedy musimy skorzystać z pomocy fachowców, wydatki momentalnie wzrastają. I tak na przykład za skucie starej glazury musimy zapłacić około 30zł za m2. Wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej to koszt rzędu 100-200zł za punkt. Wyrównanie podłoża pod nową okładzinę będzie nas kosztował nawet do 40zł za m2. Układanie glazury, terakoty z fugowaniem = 100zł za m2. Wykonanie brodzika z płytek kosztuje od 800zł do 2000zł (w zależności od wielkości). Obudowa wanny = 200-400zł. Podłączenie umywalki to koszt rzędu 80zł, a podłączenia wanny 100-150zł.
Ubezpieczenie mieszkania
Remont łazienki to jedno. Aby wydane koszty nie poszły na marne, warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania po remoncie. W końcu nikt z nas nie potrafi przewidzieć przyszłości. A nieszczęścia zdarzają się każdemu. Konsekwencje mogą być czasami gorzkie w skutkach. Odpowiednie ubezpieczenie (jak np. Aegon) uchroni Was od konieczności zaciągania kredytów na odbudowę lub naprawę zniszczeń. Wypłacone odszkodowanie pokryje bowiem poniesione straty. Na temat firmy Aegon opinie tylko potwierdzają, że jest to bardzo dobra firma, której można zaufać.