Umywalka to obok wanny lub prysznica jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Wbrew pozorom nad i przy umywalce będziemy spędzać większość czasu. Warto więc wybrać taką, która posłuży nam przez wiele lat i bez względu na wiek zachowa doskonałą kondycję. Oczywiście wybór umywalki pod względem kształtu, rozmiaru i kolorystyki jest istotny, jednakże ważniejszym kryterium wyboru jest materiał, z jakiego umywalka została wykonana. Do niedawna we wszystkim domach gościły wyłącznie umywalki ceramiczne. W dzisiejszych czasach możemy pozwolić sobie na nieco większy wybór, bo oto mamy produkty wykonane ze szkła, kamienia, akrylu, tworzywa sztucznego, a nawet drewna.
W dzisiejszym poście pod lupę wezmę dwa rodzaje umywalek: ceramiczne i z konglomeratu. Te pierwsze są na pewno tanie, proste w montażu i odporne na zadrapania. Są też bardzo wymagające. Aby utrzymać je w dobrej formie, trzeba się nieźle napracować. Drugie z kolei są bardzo oryginalne, niesamowicie trwałe i… łatwe w utrzymaniu w czystości. Ale od początku!
Umywalki z konglomeratu
Konglomerat to materiał, który słynie z tego, że jest bardzo wytrzymały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ciężko go zarysować, ciężko też zabrudzić i zaplamić. Doskonale znosi również bardzo wysokie temperatury. Produkty wykonane z konglomeratu wyróżniają się nowoczesną i minimalistyczną formą o dość wyraźnie zarysowanych krawędziach, a także bogatą kolorystyką. Konglomerat jest szalenie elastycznym materiałem, który można barwić na dowolny kolor. Można też nadawać mu błyszczącą lub matową powierzchnię. Wzornictwo konglomeratów opiera się głównie na geometrycznych kształtach i smukłych, prostych liniach. Nic więc dziwnego, że koneserzy sztuki nowoczesnej i prostoty w najlepszym tego słowa znaczeniu, sięgają właśnie po umywalki wykonane z tego dokładnie materiału.
Fakt, konglomerat prezentuje się wyśmienicie i przez wiele lat pozwala cieszyć się swym wspaniałym widokiem. Jest jednak jedno „ale”. Aby nie zmatowiał i nie stracił połysku, musi być systematycznie czyszczony i konserwowany. Do czyszczenia i konserwacji konglomeratów nie można stosować pierwszego lepszego środka, a już na pewno nie można stosować chemicznego środka żrącego…
Umywalki z ceramiki
Te z fajansu lub porcelitu należą do stosunkowo niedrogich, jednakże bardziej ekskluzywne i lepsze pod względem jakości są te wykonane z porcelany. Niestety ich cena jest już dużo wyższa. Umywalki ceramiczne są nie tylko odporne na kamień i rdzę, ale także wszelkiego rodzaju zarysowania i działanie związków chemicznych. Można czyścić je niemalże każdym dostępnym na rynku produktem bez obaw, że uszkodzi on powierzchnię. Wybierając umywalki ceramiczne w jasnych odcieniach tak naprawdę nie musimy martwić się o nic. Niestety te w kolorach ciemniejszych, jak np. modna czerń, przysporzą nam już kłopotów. Dlaczego? Bo na ciemnej ceramicznej powierzchni widoczne są rozmaite zacieki, również te ze zwykłej wody. W przeciwieństwie do umywalek z konglomeratu, te ceramiczne są bardzo podatne na stłuczenia, dlatego też korzystając z nich w łazience trzeba być bardzo ostrożnym.
Podsumowując: jeśli miałabym wybierać pomiędzy umywalkami ceramicznymi, a z konglomeratu wybrałabym te drugie. Dlaczego? Bo jestem zagorzałą fanką rzeczy oryginalnych i niesztampowych. Kocham nieoczywiste kolory i niesztampowe kształty, a tylko umywalki z konglomeratu zapewnią mi to wszystko. Poza tym, inwestując w coś, lubię cieszyć się tą rzeczą przez długi czas i bez obaw, że może się zniszczyć, tudzież stłuc.