W dzisiejszym poście zajmiemy się tematem oświetlenia łazienki. Mimo, iż z pozoru wydaje się on być banalny, to jednak wielu osobom spędza sen z powiek. Powiedzmy to sobie szczerze – oświetlenie łazienkowe nie należy do najprostszych i bardzo często trzeba się nieźle nagimnastykować, aby wnętrze doświetlić we właściwy sposób. Jednakże włożony w oświetlenie trud bardzo się opłaca. Właściwie oświetlona łazienka jest miejscem, w którym nie tylko codzienna higiena i wykonywanie porannego makijażu są czynnościami łatwymi i przyjemnymi, ale także wieczorny relaks jest czymś w pełni wyjątkowym.
Większość z nas oświetlając łazienkę popełnia jeden, podstawowy błąd – decyduje się tylko i wyłącznie na jeden rodzaj oświetlenia, najczęściej w postaci lampy sufitowej. Fakt, lampa sufitowa jest podstawową formą oświetlenia łazienki, ale nie powinna być formą jedyną. Bardzo ważne jest np. prawidłowe oświetlenie lustra nad umywalką. Ale od początku…
Oświetlenie ogólne
Dobre światło górne, a więc o mocy minimum 75W przyda się przy sprzątaniu i czynnościach higienicznych. Pozwoli też zajrzeć w każdy kąt pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o światło ogólne jest lampa zawieszona w centralnym miejscu sufitu. Najlepiej wybierać lampy z kloszem dobrze rozpraszającym światło. Moim numerem jeden są klosze wykonane z przezroczystego szkła – nowoczesne, minimalistyczne i bardzo funkcjonalne. Można również skorzystać z rozwiązań często wykorzystywanych w kuchniach, a więc opraw na żarówki halogenowe.
Oświetlenie lustra
Światło zamontowane przy lustrze powinno równomiernie oświetlać twarz, nie zmieniając kolorów i nie rzucając cieni . Najlepszym rozwiązaniem jest symetryczne zamontowanie dwóch opraw, a więc dwóch lamp po obu stronach lustra. Doskonałym wyborem będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami, ewentualnie z żarówkami o mocy około 60W. Doskonałym wyborem będą również niewielkie oprawy w ilości kilku sztuk, zamontowane nad górną krawędzią lustra i po obu jego stronach. Fajnym i funkcjonalnym rozwiązaniem będą też regulowane reflektorki nad lustrem.
Oświetlenie dodatkowe
Zadaniem oświetlenia dodatkowego jest zdobienie wnętrza i nadawanie mu odpowiedniego charakteru. Oświetlić dodatkowo można zarówno meble łazienkowe – szczególnie szafki, a także wannę lub prysznic. Do oświetlenia tych ostatnich wystarczy łagodne światło miejscowe: lampki LED lub lampki halogenowe. Ciekawym i efektownym rozwiązaniem są również taśmy LED, które można poprowadzić wzdłuż zabudowy wanny (prysznica) lub wzdłuż podłogi. Taśmy LED sprawdzą się również jako dekoracyjne oświetlenie sufitu.