Łazienka to jedno z tych miejsc, w którym nie może zabraknąć ciepłej wody. W końcu nic tak nie relaksuje po ciężkim dniu, jak długa, gorąca, aromatyczna kąpiel. Wybierając podgrzewacz do łazienki należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a zwłaszcza sposób jego pracy i sposób zasilania.
Na rodzaj podgrzewacza dobrze jest się zdecydować jeszcze przed budową instalacji gazowej, wodnej, grzewczej i elektrycznej. W zależności od tego, jakie rozwiązaniem zostanie przez nas wybrane, podgrzewacz wody musi być uwzględniony przy projektowaniu instalacji, a jego moc (lub pobór gazu) – przy występowaniu o wydanie warunków technicznych na przyłączenie gazowe, tudzież energetyczne.
Podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe
Podgrzewacz wody pojemnościowy (nazywany często bojlerem) bezpośrednio podgrzewa wodę zmagazynowaną w zasobniku i utrzymuje jej temperaturę. Woda nie stygnie dzięki obecności termostatu – zaworu uruchamiającego podgrzewacz jeśli temperatura spadnie poniżej pożądanej wartości. Urządzenia pojemnościowe utrzymują stały zapas wody o temperaturze od 40 do 75 stopni.
Podgrzewacz wody przepływowy działa tylko wtedy, kiedy przepływa przez niego woda. Tylko wtedy uruchamia się element grzewczy, który podgrzewa wodę do najbardziej pożądanej temperatury. Mówiąc prościej – urządzenia przepływowe podgrzewają wodę użytkową w systemie przepływowym. Są to urządzenia wiszące, instalowane zazwyczaj na jeden z łazienkowych ścian.
Plusy i minusy podgrzewaczy pojemnościowych i przepływowych
Mimo, że podgrzewacze pojemnościowe mają mniejszą moc, niż przepływowe, to jednak są w stanie dostarczyć duży strumień wody o stabilnej temperaturze. Niektóre modele urządzeń pojemnościowych pozwalają na podłączenie dodatkowych przewodów cyrkulacyjnych, które zapobiegają stygnięciu wody w przewodach, co z kolei przekłada się na zmniejszenie jej strat.
Podgrzewacze przepływowe minimalizują straty wynikające ze stygnięcia wody w zbiorniku w momencie, kiedy mało jej się zużywa. Niestety – nie zapewniają też dużych ilości ciepłej wody o stałej (odpowiednio ciepłej) temperaturze.
Podgrzewacz elektryczny czy gazowy?
Nie da się ukryć, że podgrzewanie wody gazem jest o wiele tańsze, niż energią elektryczną. Jeśli więc istnieje tylko taka możliwość, aby zainstalować urządzenie gazowe – wykorzystajcie to. Pamiętajcie tylko, że przewód z gazem musi biec po powierzchni ściany. Aby jednak nie psuł estetyki wnętrza, można osłonić go nieuszczelnioną obudową lub ukryć w bruździe osłoniętej ekranem. Obudowa takiego przewodu nie może być zbyt szczelna tak, aby w razie rozszczelnienia instalacji, gaz mógł swobodnie się spod niej wydostać i ulotnić przez przewód wentylacyjny na zewnątrz.
Jeśli myślicie o zakupie podgrzewacza wody do łazienki, obowiązkowo zapoznajcie się z ofertą JUNKERS. Marka oferuje bogaty asortyment urządzeń o różnej mocy, zróżnicowanym sposobie zapłonu czy odprowadzania spalin.