Uwielbiam łazienki na poddaszach. Mają w sobie niezwykły urok i czar, którego na próżno szukać we wnętrzach tradycyjnych. Uwielbiam łazienki na poddaszach, bo leżąc w wannie można podziwiać wszechobecny błękit, gdzieniegdzie tylko pokryty chmurami lub jasno świecące gwiazdy. Nie da się ukryć, że okna dachowe są sercem łazienek ulokowanych na poddaszach. Aby te okna idealnie spełniały swoje funkcje estetyczno-użytkowe muszą być odpowiednio dobrane.

Wybierając okno do łazienki na poddaszu, pamiętajcie, by było ono nie tylko ładne, ale przede wszystkim odporne na wodę i wilgoć, której w tego typu wnętrzu nie brakuje.

Najpopularniejszymi modelami okien dachowych do łazienek są plastikowe i drewniane. Na które się zdecydować?

okna dachowe (źródło: www.velux.pl)

okna dachowe (źródło: www.velux.pl)

Prawda jest taka, że z zewnątrz okna plastikowe nie różnią się od drewnianych, są jednak od nich dużo tańsze. Poza tym tak samo, jak drewniane są wyposażone w termoizolacyjne szyby zespolone. Najczęściej zewnętrzna szyba jest hartowana, a wewnętrzna ze szkła niskoemisyjnego. Tworzywo, z jakiego wykonane są okna plastikowe nie tylko nie pochłania wilgoci, ale także ma dużą odporność na działanie kwasów. Co więcej, okna z tworzywa są wyposażone w aluminiowy profil, który od zewnątrz dociska szybę. Blacha aluminiowa jest zabezpieczona powłoką poliestrową, a to oznacza, że jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych (atmosferycznych). Producenci okien plastikowych duży nacisk kładą na ich szczelność, choć nie zawsze można uznać to za zaletę. Kłopot z wymianą powietrza może powodować problemy z odpowiednim poziomem wilgoci. Okna plastikowe mimo, że są cięższe od drewnianych są jednocześnie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, jak anomalie pogodowe, owady, czy grzyby.

okno dachowe (źródło: www.velux.pl)

okno dachowe (źródło: www.velux.pl)

Plusem okien drewnianych jest to, że wyglądają one niezwykle stylowo i elegancko, a także to, że nie wymagają one konserwacji. Poza tym drewniane okna doskonale wpisują się w zasady ekologicznego życia. Są przyjazne środowisku naturalnemu, a w razie pożaru, nie wydzielają trujących substancji. Mają też swój wyjątkowy urok. Ich naturalny wygląd doskonale wpisuje się w niemalże każdy styl zarówno nowoczesny, jak i bardziej klasyczny. Każdemu też wnętrzu dodaje prestiżu i nutki luksusu. Plusem okien drewnianych jest także to, że można je malować na każdy dowolny kolor. Dużym atutem okien drewnianych jest również to, że idealnie regulują poziom wilgoci we wnętrzu. Dbają też o to, aby ciepło nie uciekało z pomieszczenia, a zimno nie dostawało się do pomieszczenia. Drewniane konstrukcje są również bardzo solidne, przez co okna te nie poddają się zniszczeniu. O oknach drewnianych można bez zawahania się powiedzieć, że są długowieczne. Za wadę drewnianych okien można uznać ich cenę.

Jeśli jesteście akurat na etapie poszukiwań okien dachowych, odsyłam was na stronę wiodącego producenta na rynku. Okna dachowe VELUX to gwarancja najwyższej jakości i komfortu użytkowania. Z ręką na sercu mogę je wam polecić. Firma VELUX produkuje okna w rozmaitych typach i rozmiarach, które można łączyć ze sobą w zestawy.