Szczęśliwi ci, co posiadają duże i przestronne łazienki. Ich aranżacja nie jest problematyczna i zazwyczaj pozwala puścić wodze wyobraźni. Z urządzeniem małej łazienki jest już o wiele więcej problemów, co oczywiście nie oznacza, że niewielkiej łazienki nie można urządzić modnie, stylowo i wygodnie.

Jeszcze kilka miesięcy temu sama nie wierzyłam, że mała łazienka może być funkcjonalna i przestronna wizualnie. A jednak… Jeśli poznacie podstawowe zasady urządzania łazienek, zobaczycie jakie to proste. Jak urządzić niedużą łazienkę tak, aby jej nie przytłoczyć i nie zagracić? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Po pierwsze – prysznic zamiast wanny

Główną zasadą powiększenia małej łazienki jest pozbycie się z niej wanny i w jej miejsce wstawienie kabiny prysznicowej. Modne ostatnio szklane prysznice nie tylko prezentują się iście stylowo, ale także pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Dodają też wnętrzu lekkości. Kabina prysznicowa nie zajmuje zbyt dużo miejsca na podłodze i nie powoduje optycznego podzielenia podłogi. Ma to bardzo korzystny wpływ na ogólną aranżację i funkcjonalność przestrzeni.

Po drugie – zabudowa

Zbyt duże nagromadzenie mebli (zwłaszcza tych o pokaźnych rozmiarach) i bibelotów może być przytłaczające, zwłaszcza jeśli w łazience każdy wolny centymetr jest na wagę złota. Idealnym rozwiązaniem do małego wnętrza są meble pod zabudowę: wiszące nad umywalką, pod sufitem, czy sprytnie umiejscowione pod miską ustępową (o ile oczywiście mamy model wiszący). Jeśli nie możecie pozwolić sobie na meble pod zabudowę, wybierzcie meble w wersji mini. Obecnie wiele sklepów ma takowe w swojej ofercie. Nie przytłoczą one wnętrza, nie wprowadzą chaosu, a przy okazji będą prezentować się estetycznie.

Po trzecie – odpowiednia kolorystyka i faktura

Z pewnością słyszeliście o złotej zasadzie, która mówi, że do małych wnętrz zaprasza się wyłącznie jasne i słoneczne kolory. Jest w tym sporo racji. Jasne barwy optycznie powiększają małą przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona większa, niż jest w rzeczywistości. Również lśniące powierzchnie (podłogi lub sufitu) przyczynią się do powiększenia wnętrza. Sprytnym rozwiązaniem jest także zamontowanie na ścianie szklanej mozaiki (od jakiegoś czasu jest ona bardzo modna), która odbijając światło nada wnętrzu lekkości i przestronności. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie naturalnych materiałów, jak np. kamień. Obdarzają one wnętrze głębią i tym samym je powiększają.

Po czwarte – oświetlenie

Właściwie dobrane światło potrafi zdziałać cuda i sprawić, że nasza łazienka będzie wyglądała na większą. Urządzając małą łazienkę musicie pamiętać o jednym, a mianowicie o tym, że wszelkiego rodzaju duże lampy czy żyrandole znajdują się na zakazanej liście. Zamiast nich warto sięgnąć po dyskretne oświetlenie w postaci halogenów zamontowanych w suficie. W ostatnim czasie bardzo modne są lampy wykonane ze szkła z piaskowca, które rozpraszając światło, nadają wnętrzu lekkości. Fajnym rozwiązaniem jest także umieszczenie małych lampek halogenowych pod meblami.

Po piąte – duże lustro

W małej łazience tylko jeden element powinien być duży – lustro. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, w jak genialny sposób potrafi ono powiększyć przestrzeń. Jeśli to tylko możliwe, zamontujcie lustro tak, aby dochodziło do krawędzi sąsiadującej ściany. Tym sposobem zatrzecie granice ścian i sprawicie, że łazienka będzie wydawała się o wiele większa, niż jest naprawdę.

Przeczytaj koniecznie: Podwójna umywalka