Jeszcze do niedawna popularnym sposobem na wykończenie łazienki były małe płytki lub mozaiki. Dziś numerem jeden jest wielki format. Płytki wielkoformatowe świetnie sprawdzają się nie tylko na podłodze, ale i na łazienkowych ścianach. Trzeba jednak pamiętać, że duży format będzie lepiej wyglądać w dużych i przestronnych wnętrzach. Doskonale odnajdzie się też w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym – minimalistycznym i nieco surowym, a także w łazienkach loftowych. Odpowiednio dobrana faktura i kolorystyka płytek wielkoformatowych doskonale sprawdzi się również we wnętrzach zaaranżowanych klasycznie, w których dominuje nieco pałacowy nastrój.

Same zalety…

Dużą zaletą płytek wielkoformatowych jest niewielka ich nasiąkliwość, a także łatwość w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu idealnie nadają się do pomieszczeń trudnych takich, jak łazienki. Poza tym, duże płytki o lśniącej powierzchni genialnie rozświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się jeszcze większe niż w rzeczywistości.

czarne płytki wielkoformatowe na podłodze i szare na ścianie prysznica walk-in ze srebrną kwadratową deszczownicą

białe płytki wielkoformatowe powiększają optycznie powierzchnię łazienki

W jaki sposób zamontować płytki wielkoformatowe?

W przeciwieństwie do płytek klasycznych, a więc w mniejszym formacie, powinny być one montowane wyłącznie na powierzchniach płaskich, a więc na idealnie wyrównanym podłożu. Duże płytki położone na ścianę wymagają zastosowania zaprawy wyrównawczej. Zalecane jest również wcześniejsze zagruntowanie podłoża tak, aby do minimum ograniczyć wchłanianie wody z zaprawy klejowej. Ważne jest także, aby płytki o dużym formacie układać z wąskimi fugami. Dlaczego? Głównie ze względu na walory estetyczne. Montując płytki wielkoformatowe na ścianie lub podłodze należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można je uszkodzić. Tego typu płytki, wbrew pozorom, są naprawdę ciężkie. Ich grubość bardzo często jest także mniejsza niż standardowych płytek i może wynosić zaledwie 3-5 mm.

płytki wielkoformatowe w kolorze szarości zarówno na ścianach jak i podłodze w połączeniu z nowoczesną wolnostojącą białą wanną