Dziś zajmiemy się montowanie kabiny prysznicowej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak starają się nam wmówić tzw. fachowcy chcący trochę na nas zarobić. Musimy tylko pamiętać o jednym – jeśli chcemy samodzielnie zamontować kabinę prysznicową i tym samym zaoszczędzić trochę pieniędzy, powinniśmy wiedzieć jakich błędów nie popełniać i od czego zacząć prace. Dobrze jest też wziąć sobie kogoś do pomocy. W dwie osoby montowanie kabiny prysznicowej będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Wykonując montaż kabiny warto pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Kabiny prysznicowej nigdy nie montujemy od razu na brodziku, tylko obok
  2. Montując kabinę najpierw wsuwamy w profil dolny boczną ściankę, a potem dopiero w górny profil
  3. Poziome profile skręcamy ze ściankami kabiny za pomocą wkrętów
  4. Do powstałej ramy kabiny przymocowujemy zewnętrzne pionowe profile, które później zostaną połączone ze ścianą łazienki
  5. Złożoną kabinę (ale jeszcze bez drzwi) ustawiamy na brodziku. Sprawdzamy dokładnie (najlepiej przy pomocy poziomicy) czy dobrze trzyma pion
  6. Kolejny krok to montaż zawiasów. Teraz dopiero można wstawić drzwi kabiny w przygotowane zawiasy i dokręcić śruby
  7. Ostatni krok: od wewnętrznej strony (między profil a wypełnienie ścianki) wsuwamy uszczelkę i docinamy ją pod kątem prostym na właściwą długość.

To w skrócie. A teraz trochę więcej informacji:

MONTOWANIE RAMY PRYSZNICOWEJ

Montowanie kabiny prysznicowej ZAWSZE zaczynamy od zamontowania ramy prysznicowej. Do górnej i dolnej szyby wsuwamy łączniki i mocujemy je przy pomocy wkrętów. Następnie co robimy, to wsuwamy i mocujemy pionowe profile. Jeśli rama jest stabilna, możemy zająć się dalszymi pracami.

MONTOWANIE SZYB

Przy tym kroku niezastąpiony będzie przeźroczysty silikon sanitarny. Zakładając uszczelkę możemy użyć płynu do mycia naczyń. Dzięki temu wszystko pójdzie gładko jak po maśle. Następnie musimy wcisnąć do końca górną szynę i przykręcić górne zaczepy. Należy również skręcić ją z pionowymi profilami i zamontować zaślepki.

MONTOWANIE KABINY

Kabinę ustawiamy na brodziku. Sprawdzamy czy na całym obwodzie przylega ona do ścian i powierzchni brodzika. Profile mocujemy przy pomocy wkrętów. Nakładamy zaślepki górne i uszczelki na krawędzie szyb.

REGULOWANIE DRZWI

Ostatnim etapem naszych prac jest założenie drzwi i właściwe ich wyregulowanie. Aby wszystko było perfekcyjnie wykonane – rolki ustawiamy w taki sposób, aby drzwi przylegały do siebie i przesuwały się bez najmniejszego problemu. Po raz kolejny sięgamy po silikon i wykorzystujemy go do uszczelnienia.