W dzisiejszym poście wrócimy do tematu baterii umywalkowych. Stanowią one podstawę wyposażenia łazienki, a ich wybór nie zawsze jest taki oczywisty. Na rynku dostępne są rozmaite baterie łazienkowe. Oferta jest tak bogata, że bez trudu każdy z nas może się w niej zagubić. Trzeba pamiętać, że z baterii łazienkowych korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie i że stanowią one bardzo ważne wyposażenie łazienek. Warto więc, aby wybrane przez nas baterie umywalkowe były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących odpowiedniego wyboru baterii łazienkowych. Zapraszam!

Baterie umywalkowe ścienne czy stojące?

Sposób montażu baterii jest najczęściej uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w łazience. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie opcje. Opcja numer jeden: baterie umywalkowe montowane w ścianie. Opcja numer dwa: baterie umywalkowe stojące, inaczej mówiąc sztorcowe. Wśród tych ostatnich mamy do wyboru baterie mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki lub na podłodze.

Baterie łazienkowe podłogowe (stojące) prezentują się bardzo efektownie, jednakże nie należą do najtańszych. Najpopularniejsze z kolei są baterie montowane na umywalkach. Wyglądają stylowo, a jednocześnie zapewniają dużą wygodę i funkcjonalność.

Baterie umywalkowe z kurkami czy z mieszaczem?

Baterie z tradycyjnymi kurkami powolutku zaczynają przechodzić do lamusa. Ich miejsce z powodzeniem zajmują baterie z jednouchwytowym mieszaczem wody, który pozwala na swobodne regulowanie zarówno temperatury wody, jak i jej strumienia. O ile w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym lub retro najlepiej będą prezentować się baterie z tradycyjnymi kurkami, o tyle we wszystkich innych łazienkach doskonałym wyborem będą nowoczesne baterie z mieszaczem wody. Co ciekawe – baterie z mieszaczem w przeciwieństwie do baterii z kurkami, pozwalają na znaczne oszczędności wody (nawet do 30%).

Baterie umywalkowe – jaki rozmiar wybrać

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze baterii jest jej rozmiar. Powinien on pasować do umywalki i to nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Zbyt duże lub zbyt małe baterie łazienkowe nie będą wygodne w codziennym użytkowaniu.

Pamiętajcie – jeśli wasza umywalka łazienkowa jest dość duża, dobierzcie do niej baterie z długą cholewką i w miarę wysokim korpusem. Z kolei do małych umywalek dobierzcie baterie niskie i z krótką wylewką. Warto też zadbać o to, aby odległość od końca wylewki do dna umywalki wynosiła minimum 15cm. Pozwoli wam to na swobodne korzystanie z wody, np. podczas mycia rąk.

Baterie umywalkowe gwarantujące oszczędność

Wybierając baterie umywalkowe na pewno warto zwrócić uwagę na takie, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także niosą za sobą wiele korzyści. Jedną z funkcji, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie baterii jest perlator – małe sitko zamontowane na samym końcu wylewki, które napowietrza wodę. Do czego dokładnie służy ten dziwnie brzmiący bajer? Dzięki niemu strumień wody wydaje się być bardziej intensywny, niż ma to miejsce w rzeczywistości, co z kolei wpływa na oszczędność wody. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody.