Lustro jest niezbędnym elementem w każdej łazience. Czy wyobrażacie sobie bez niego codzienną higienę i pielęgnację ciała? No właśnie… Bez lustra ani rusz. Jest tak samo ważne, co umywalka, wanna lub prysznic. Pytanie tylko: jakie lustro będzie najlepsze? Duże, a może małe i na teleskopowej ramie? W ozdobnej ramie czy wmontowane w szafkę? Wybór jest przeogromny. Zanim dokonamy właściwego wyboru, musimy zastanowić się, jaką dokładnie rolę będzie spełniało lustro w naszej łazience. Czy będzie tam tylko i wyłącznie dla ozdoby i optycznego powiększenia przestrzeni czy nie? Czy będzie służyło do robienia makijażu i golenia zarostu, czy może do jeszcze innych celów? 

Lustro w łazience – funkcja praktyczna

Jeśli nie mamy dużej łazienki, dobrze jest zainwestować w jedno konkretne lustro, które będzie służyło wszystkim domownikom. Takie lustro powinno być zawieszone tuż nad umywalką – najlepiej na wysokości, która będzie odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Bardzo modne obecnie są lustra okrągłe, choć oczywiście, jeśli wolicie kwadratowe – takie również możecie wybrać. Pamiętajcie, że samo lustro to za mało. Ważne jest także jego oświetlenie. Lampki możecie zamontować zarówno bezpośrednio nad lustrem, jak również po jego bokach.

Jeśli jesteście dopiero na etapie urządzania łazienki, zastanówcie się nad wklejeniem lustra w płytki. Jest to o tyle wygodne, gdyż zapewnia potrzebny wymiar, zwłaszcza przy dużych różnicach wzrostu poszczególnych domowników. Jeśli takie lustro ma też pełnić funkcję ozdobną, wystarczy, że zadbamy o fazowane brzegi i gotowe. Weźcie pod uwagę też fakt, że gdy będziecie wklejać lustro na ścianę, macie możliwość zamontowania pod nim maty grzewczej, która zapobiegnie parowaniu lustra w trakcie kąpieli. A jeśli wszystko jest już zrobione i wklejenie lustra nie jest możliwe – zawieście je tradycyjnie na gwoździu.

Paniom, które malują się w łazience przyda się lustro na teleskopowym ramieniu, z dwiema płaszczyznami – tradycyjną i powiększającą. Takie lustro pozwoli na precyzyjne wykonanie makijażu, bez żadnej wpadki. Panowie również będą mogli z niego skorzystać, np. w trakcie golenia zarostu.

Lustro w łazience – funkcja praktyczna i ozdobna jednocześnie

Nieduże łazienki nie mogą sobie pozwolić na lustra ozdobne i praktyczne. Ale mogą sobie pozwolić na rozwiązania typu dwa w jednym. Co to dokładnie oznacza? Na przykład płaską szafkę z powierzchnią lustrzaną, którą można zawiesić nad umywalką. Dodatkowe lustro nie będzie już potrzebne, a szafka przyda się na drobne kosmetyki czy lekarstwa.

Fajnym rozwiązaniem z kategorii dwa w jednym jest zamontowanie lustra na całej długości ściany. Dzięki temu każdy członek rodziny będzie mógł bez problemu przyglądać się w lustrze, a i łazienka wyda się optycznie większa.

Duże łazienki mogą sobie pozwolić na lustra nie tylko wiszące, ale i stojące. Taki niecodzienny sposób umieszczenia lustra doda smaczku ogólnej aranżacji. Chcąc podbić efekt dekoracyjności takiego lustra – możecie dodatkowo ozdobić je designerskimi lampkami, np. małymi halogenami lub papierowymi kulami świetlnymi.