Łazienka przyjazna dzieciom. Temat dość trudny, aczkolwiek szalenie ważny. W końcu każdy z nas chce stworzyć wnętrze, w którym maluchy będą czuły się bezpiecznie i swobodnie jednocześnie. Aby łazienka, z której my korzystamy była przyjazna małemu człowiekowi, musimy zastosować kilka specjalnych rozwiązań. Dobrze zadbać o to, aby funkcjonalność wnętrza szła w parze z oryginalnością i atrakcyjnością. 

Projektując łazienkę, z której będą korzystać również nasze dzieci powinniśmy zadbać przede wszystkim o dopasowanie wysokości i wielkości wyposażenia sanitarnego. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż dziecięcych umywalek i sedesu. O ile w dużych łazienkach jest to kwestia łatwa w realizacji, o tyle we wnętrzach małych może przysporzyć problemów. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na dodatkową umywalkę i sedes dla swojego dziecka, zadbajcie przynajmniej o ich stabilność.

Projektując łazienkę dla dziecka należy zadbać także o odpowiednią kolorystykę i dodatki. Dobrze aby całość była jak najbardziej kolorowa. Dlaczego? Bo tylko takie wnętrze jest w stanie zaprzyjaźnić się z maluchem i zachęcić go do systematycznej higieny. Nie da się ukryć, że mycie zębów czy kąpiel są często dla dzieci przykrym obowiązkiem. Jeśli stworzymy im bajkową przestrzeń, zarówno kąpiel, jak i higiena jamy ustnej będą kojarzyć się z dobrą zabawą.

Umywalka

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Tak jak wspomniałam wcześniej – jeśli możecie sobie pozwolić na zamontowanie osobnej (mniejszej) umywalki dla dziecka, zróbcie to. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w ogóle w grę, zadbajcie o odpowiednie wzmocnienie obecnie posiadanej umywalki lub zakup umywalki szafkowej klasycznej, ewentualnie wspieranej na nodze. Dlaczego? Bo małe dzieci mają to do siebie, że myjąc buzię lub ząbki lubią oprzeć się o umywalkę i na nią przenieść cały ciężar ciała. Umywalka zamontowana na szafce będzie bardziej stabilna, aniżeli ta wisząca.

Jeśli w waszej łazience jest klasyczna umywalka dla dorosłych, należy dokupić do niej specjalny podest dla dziecka, który ułatwi mu swobodne korzystanie z sanitariatu. Oczywiście taki podest poza tym, że powinien być stabilny i nie może ślizgać się po podłodze, powinien być też kolorowy.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

WC

Na rynku dostępne są sedesy dla najmłodszych – mniejsze i niższe od tradycyjnych. Jeśli możemy takowe sprawić dziecku, problem z głowy. Jeśli jednak zakup WC dziecięcego nie jest możliwy, należy postarać się o specjalną nakładkę zmniejszającą otwór sedesu. Strzałem w dziesiątkę będzie nakładka z uchwytami po bokach, które w razie potrzeby pomogą dziecku zachować równowagę, a co za tym idzie – nie spaść z toalety.

Płytki ceramiczne

Jeśli jesteście na samym początku urządzania łazienki, poważnie zastanówcie się nad wyborem płytek łazienkowych. Jeśli to tylko możliwe pójdźcie na kompromis i zamiast płytek w kolorze ukochanej czerni postawcie na te w bardziej przyjaznych dla dziecka odcieniach. Smutne i zimne barwy nie zachęcą bowiem malucha do codziennej toalety. Dzieci kochają kolory, a kolory dobrze oddziałują na dzieci. Nie tylko pobudzają ich wyobraźnię, ale także wpływają na prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. Ciekawą alternatywą dla łazienki skąpanej w rozmaitych barwach jest łazienka biała z kolorowym pasem pośrodku. Z takiego rozwiązania zarówno dzieci, jak i rodzice będą zadowoleni.

Akcesoria łazienkowe

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Każde dziecko ma swojego ulubionego bohatera z bajki. Jeśli ten bohater zawita w ich łazience, nie zechcą z niej wychodzić. Oczywiście nie oznacza to, żeby od razu całą łazienkę pokryć Kubusiem Puchatkiem, Spidermanem czy Prosiaczkiem. Wystarczy wybrać jeden, ewentualnie dwa elementy dekoracyjne z ulubioną postacią z bajki (niech to będzie zasłonka prysznicowa i szczoteczka do zębów), a dziecko będzie zachwycone.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Jeśli chodzi o wszystkie inne akcesoria to mimo, iż nie będą posiadać nadruku bajkowego bohatera, powinny być jak najbardziej kolorowe. Mam tu na myśli maty antypoślizgowe, kubki na szczoteczki do zębów, wieszaki na ręczniki, mydelniczki, gąbki i dywaniki łazienkowe (zobacz dywaniki łazienkowe w NOMI). Bajecznie kolorowe mogą być także ręczniki i szlafroki dla dzieci. Nie bójcie się łączyć różnego rodzaju kolorów. Nie bójcie się mnogości barw. Bowiem takie wielokolorowe produkty nie tylko nadadzą wnętrzu wesołego charakteru, ale także sprawią, że dziecko będzie czuło się w łazience jak u siebie, a co za tym idzie, będzie chętniej ją odwiedzało.