Dzisiaj omówimy kwestię wymogów BHP korzystania z pieca gazowego, a dokładniej jego instalację. Powiemy, jakie wymogi muszą zostać spełnione, aby takowy piec mógł zagościć w naszym domu. Jak duże powinno być pomieszczenie, w którym taki piec zawiśnie, a także jaka powinna być wentylacja w takim pomieszczeniu. Wszystko po to, aby codzienne korzystanie z pieca gazowego było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Zacznijmy od tego, że w pomieszczeniach mieszkalnych mogą być instalowane piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. Taki piec gazowy może być zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone na stały pobyt ludzi, i w którym ludzie przebywają nie dłużej niż kilka godzin na dobę. Łazienka wydaje się więc być idealnym miejscem na zamontowanie urządzenia grzewczego.

Wielkość pomieszczenia

Ustaliliśmy już, że łazienka idealnie nadaje się na zamontowanie pieca gazowego. Teraz ustalimy, jak duża powinna być, aby zostały spełnione wszelkie wymogi BHP. Wysokość takiej łazienki  w nowym budownictwie powinna wynosić minimum 2,2 metra. Kubatura pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany piec grzewczy nie może być mniejsza niż 6,5m3. Jeśli chodzi o stare budownictwo, wystarczy, że łazienka będzie miała 1,9m wysokości. Kubatura nie może być mniejsza niż 8m3.

Gdzie zamontować?

Piece gazowe bywają różne. Wybierając model dwufunkcyjny z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody, można zamontować go na ścianie, tym samym oszczędzając miejsce na podłodze. Urządzenia dwufunkcyjne mają w swojej obudowie wszystkie niezbędne akcesoria, tak więc nie trzeba szukać dla nich dodatkowego miejsca na podłodze. Jeśli piec jest jednofunkcyjny, zwykle posiada w komplecie zasobnik ciepłej wody. Najczęściej taki zasobnik przeznaczony jest do ustawienia na podłodze, pod kotłem i trzeba to wziąć pod uwagę planując zagospodarowanie przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem są kotły przeznaczone do zabudowy we wnękach ściennych lub w szafkach. Jest ich niewiele. Jednak także zwykły kocioł można zabudować, pod warunkiem że zapewnimy mu wentylację zgodnie z zaleceniami producenta.

Wentylacja

W łazience, w której zostanie zamontowany piec gazowy musi zostać zamontowana także odpowiednia wentylacja. Jest to kwestia niezwykle ważna. Pomieszczenie z urządzeniem gazowym musi posiadać kratkę wywiewną o przekroju 200cm2 umieszczoną pod sufitem i niezamykany otwór nawiewny bezpośrednio z zewnątrz, również o powierzchni 200cm2. Często wygodnym rozwiązaniem są także niezamykane otwory w drzwiach (sumaryczny przekrój otworów powinien mieć 200cm2).

Należy pamiętać o tym, iż nie wolno stosować indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych. Nie wolno również stosować mechanicznej wentylacji w pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (otwarta komora spalania).

Czystość powietrza

Zapytacie, co ma czystość powietrza do montażu pieca gazowego? Dużo! Bardzo dużo! Powietrze dostarczane do spalania nie może być zanieczyszczone. Należy zwracać uwagę na to, aby nie zawierało składników sprzyjających korozji, zawierających chlor czy fluor. Takie związki znajdują się m.in. w różnych domowych środkach do czyszczenia. Nie należy zatem przechowywać tego typu produktów w łazience, w której został zainstalowany piec gazowy.

Po więcej informacji dotyczących szerokiej oferty kotłów gazowych zapraszam na stronę firmy Junkers.