O stylu skandynawskim napisano i powiedziano już wiele. Ja również na swoim blogu nie raz poruszałam temat skandynawskich aranżacji i stylizacji wnętrz. Bo sama kocham białą Skandynawię i bardzo często czerpię z jej dobrodziejstw.

Styl skandynawski, zwany przez niektórych nord-deco z dnia na dzień podbił serca tysiąca, a nawet miliona Polaków. Coraz chętniej i coraz śmielej urządzamy własne łazienki w stylu, który jest odzwierciedleniem prostoty i minimalizmu, a jednocześnie uniwersalności. Ze względu na dominację jasnych barw, styl rodem ze Skandynawii pasuje do małych oraz dużych przestrzeni. Doskonale sprawdza się zarówno w dużym domu z przestronną łazienką, jak i malutkim mieszkanku z bardzo ciasną łazienką. Kochamy białą Skandynawię i nie ma w tym niczego złego. Wręcz przeciwnie! Skandynawskie wyposażenie łazienek pozwala nam cieszyć się przestrzenią harmonijną, uporządkowaną, przejrzystą, czystą, spokojną… I tak dalej, i tak dalej.

Skandynawskie biele i nie tylko

Cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego są odcienie bieli. Biel jest kolorem, który dominuje w skandynawskich aranżacjach. Biel jest kolorem, który powinien pojawić się na ścianach i suficie, a także podłogach i meblach. Może pojawić się też na sanitariatach. Ale… żeby nie było zbyt sterylnie, biel możemy z powodzeniem przełamać kroplą innego koloru. Jakiego? Najlepiej sięgnąć po coś pastelowego, co nie zaburzy ogólnej koncepcji i nie wprowadzi chaosu. Dobrym rozwiązaniem są beże, rozmyte szarości, pudrowe róże i fiolety.

Oświetlenie

listwa łazienkowaOdpowiednio dobrane kolory to jedno. Drugą, równie ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Przede wszystkim powinno mieć ono prostą i nieskomplikowaną formę. Idealnym rozwiązaniem są punktowo rozmieszczone lampiony oraz wysokie lampy. Jeśli w łazience jest okno, wówczas dobrze jest pozostawić je w wersji „nagiej”, czyli pozbawionej firan i zasłon.

Materiały wyłącznie naturalne

Biała Skandynawia kocha wszystko, co naturalne. Dlatego wprowadzone do wnętrza materiały, także powinny być jak najbardziej zgodne z naturą. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie do skandynawskiej łazienki drewna. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie lnu, juty oraz bawełny. Dzięki naturalnym surowcom, sterylne i zimnie z pozoru pomieszczenie zyskuje przytulny i ciepły charakter. Na marginesie warto dodać, że miłym dla oka akcentem w łazience skandynawskiej są meble stylizowane na stare lub naturalnie stare meble poddane restauracji. Wyposażenie łazienek w stare, stylizowane meble na pewno będzie strzałem w dziesiątkę.

Wyposażenie łazienek skandynawskich – meble

Biorąc pod uwagę fakt, że styl skandynawski opiera się głównie na minimalizmie, na próżno szukać tu nadmiaru mebli czy dodatków. Wyposażenie łazienek skandynawskich powinno opierać się na zasadzie – im wszystkiego mniej, tym lepiej. Jeśli tylko możecie sobie na to pozwolić, zrezygnujcie z wszelkich półek i szafek. Duża surowa wanna (ewentualnie prysznic), monumentalna umywalka i toaleta w zupełności wystarczą. Zamiast szafek i szafeczek możecie użyć wysokich, drewnianych taboretów, które będą prezentować się znacznie ciekawiej i oryginalniej, aniżeli zwykłe szafki. Ciekawym zabiegiem stylizacyjnym jest także wstawienie do łazienki dużej, drewnianej ławy – siedziska. Będzie ona pełnić rolę użytkową i ozdobną jednocześnie.

Wyposażenie łazienek skandynawskich – umywalki, baterie, itp.

bateria umywalkowa biała (źródło: praktiker.pl)

bateria umywalkowa biała (źródło: praktiker.pl)

A co z bateriami łazienkowymi? W końcu składają się one na wyposażenie łazienek i bądź, co bądź odgrywają w nich ważną rolę. W tej kwestii warto także uciec się do minimalistycznych rozwiązań. Proste w wyrazie baterie (w odcieniu bieli lub srebra) będą dobrym pomysłem. Jeśli chcecie wprowadzić do łazienki odrobinę nowoczesności, możecie wybrać baterie w kolorze czerni. Takie baterii prezentują się bardzo elegancko, a przy okazji pozwalają przełamać wszechobecną biel.

źródło: praktiker.pl

źródło: praktiker.pl

Również w kwestii umywalek nie musicie trzymać się klasyki. Z powodzeniem możecie sięgnąć po umywalki w bardziej oryginalnej odsłonie – wykonane z betonu lub szkła. Jeśli zdecydujecie się na umywalkę ceramiczną, sięgnijcie po model w nietypowym kształcie. To zapewni fajny efekt!