Odwieczny dylemat podczas urządzania łazienki: wanna czy prysznic? Osobiście wolę wannę, ale z drugiej strony wiem, że nie jest ona dobrym rozwiązaniem do każdej łazienki. W przypadku małych łazienek może wręcz być balastem. Prysznic to z kolei rozwiązanie dobre do każdego wnętrza – małego i dużego. Odpowiednio dobrany, pozwoli optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu lekkości. Dla kogo prysznic jest najlepszym rozwiązaniem? Jaki prysznic wybrać do małej łazienki? O tym poniżej.

Dla kogo prysznic?

Prysznic to szczególnie dobre rozwiązanie dla ludzi bardzo aktywnych i zapracowanych, którzy zazwyczaj nie mają czasu na długie wylegiwanie się w wannie i preferują szybszą toaletę. To także dobre rozwiązanie dla bezdzietnych par i singli. Prysznic łatwiej utrzymać w nienagannej higienie i czystości. Rodzicom z małymi dziećmi poleca się zazwyczaj wanny, a jeśli już ma to być prysznic, to najlepiej wybrać kabiny prysznicowe z głębszym brodzikiem antypoślizgowym, który maluchom będzie służył jako wanienka, a dorosłym np. jako miejsce do namaczania prania.

Jaki prysznic do małej łazienki?

Mała łazienka = duży problem. Tutaj nie można wybierać prysznica w ciemno. Wszystko musi być dokładnie przemyślane. Małe wnętrze na pewno polubi się z kabiną narożną zaokrągloną. Dobrym rozwiązaniem do  małej łazienki będzie też otwarty prysznic – bez brodzika, z bezpośrednim odpływem w podłodze, przysłonięty ewentualnie zasłonką albo ścianką z przezroczystego plastiku lub szkła. Jeśli wybierzemy prysznic bez brodzika, łazienka od razu wyda się optycznie większa. Można wówczas zamiast kabiny prysznicowej wprowadzić szklaną ścianę lub drzwi.

A może natrysk bez brodzika?

Decyzję o zastosowaniu takiego natrysku należy podjąć jeszcze na etapie projektowania łazienki. Warunkiem powodzenia jest wystarczająca grubość (9-20cm) warstw wykończeniowych podłogi oraz dokładna izolacja przeciwwodna. Należy sprawdzić przepustowość odpływu. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy montujemy w łazience deszczownię (wtedy odpływ powinien odbierać 0,85 litra wody na sekundę). Kupując płytki podłogowe do łazienki, lepiej zrezygnować z tych dużych, kamiennych. O wiele lepszym rozwiązaniem będą małe płytki oraz mozaika. Dlaczego? Bo natrysk musi mieć minimalny spadek zapewniający odpływ wody. W przypadku małych płytek o wym. 10×10 cm nie będzie z tym żadnego problemu. Problem pojawi się w momencie, kiedy wybierzemy zbyt duże płytki łazienkowe.