Przez długie lata w naszych łazienkach rządziły wanny wykonane z żeliwa emaliowanego. Dobrze pamiętam, że taką wannę miała moja babcia i większość moich ciotek. Dziś wanna to nie tylko wanna żeliwna. To także wanna akrylowa, miedziana, kompozytowa, drewniana… Jakie zalety ma każda z nich i czym każda z nich się cechuje? O tym poniżej. Zapraszam!

Wanna żeliwna

Od lat uznawana za najtrwalszą. Dziś bardzo często bywa porównywana z modelami stalowymi i cały czas bije je na głowę. Modele żeliwne tłumią odgłosy wlewanej wody, a poza tym nie chłodzą wody podczas kąpieli, co sprawia, że kąpiel może trwać dłużej. Poza tym, wanny żeliwne są odporne na zarysowania i środki chemiczne.

Wanny ze stali emaliowanej

Teoretycznie zastąpiły żeliwo, aczkolwiek nie stały się ich lepszym odpowiednikiem. Wanny stalowe są zimne w dotyku, a wlewanie do nich wody powoduje hałas. Renomowane firmy niekiedy pokrywają emalię powłoką zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Stali niestety nie można formować tak fantazyjnie jak akrylu, więc wykonane z niej wanny mają najczęściej kształt prostokątny.

Wanna akrylowa

Modele akrylowe są stosunkowo tanie, lekkie i co najważniejsze – ciepłe w dotyku. Niestety ich wadą jest dość duża podatność na zarysowania. Akryl łatwo poddaje się formowaniu, dlatego wanny akrylowe mogą mieć finezyjne kształty. Boki wanny akrylowej dobrze jest wykańczać płytkami. Dzięki temu wanna będzie trwalsza i będzie prezentowała się bardziej elegancko.

Wanny miedziane

Wanny miedziane mają niepowtarzalny kolor. Mogą być czarne. Mogą być też brązowe, a nawet i złote. Jako, że wanny miedziane są szalenie oryginalne, są też drogie. Za taką wannę należy zapłacić około 8000 złotych.

Wanny kompozytowe

Modele kompozytowe są dość ciężkie, ale jednocześnie są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Świetnie tłumią dźwięk wlewającej się do nich wody i są ciepłe w dotyku. Ich minusem jest jednak wysoka cena.

Wanny z drewna

O drewnianych wannach pisałam Wam w jednym z ostatnich postów. Tego typu wanny są szalenie stylowe i efektowne. To chyba najbardziej oryginalne wanny. Odpowiednio zaimpregnowane, są trwałe i odporne na warunki panujące w łazience.