Temat małych łazienek wraca do mnie jak bumerang. Niestety… wciąż znacząca większość moich znajomych ma do swojej dyspozycji niewielkie łazienki. Tylko nieliczni szczęściarze mogą cieszyć się dużymi, przestronnymi łazienkami. Właściciele małych wnętrz doskonale wiedzą, jak trudno je zaaranżować tak, żeby były ładne i jednocześnie wygodne. Funkcjonalność w małych łazienkach to czynnik na wagę złota. W dzisiejszym poście znajdziecie kilka przydatnych (mam taką nadzieję) wskazówek dotyczących urządzania małych łazienek. W takim razie zaczynamy!
Wanna czy prysznic?
Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jedni wolą wanny. Inni opowiadają sie za prysznicem. Mając małą łazienkę możemy zdecydować się i na wannę i na kabinę. Oczywiście albo – albo, bo miejsca dla dwóch niestety nie starczy.
Jeśli zdecydujecie się na wannę, obowiązkowo wybierzcie model krótszy ale głębszy. W ten sposób nie obniżycie komfortu kąpieli, a zaoszczędzicie sporo miejsca. Dodatkowo wannę możecie zabudować i w ten sposób uzyskać pod nią schowek na rozmaite rzeczy: kosmetyki, chemię, rzeczy czekające na pranie.
Jeśli wybierzecie prysznic, wówczas powinniście wybrać taki z niewielkim brodzikiem. Dobrze też wybrać model z przezroczystymi ściankami, który optycznie powiększy przestrzeń i tym samym jej nie przytłoczy (jak ma to miejsce w przypadku kabin posiadających zaciemnione ścianki). Bardzo ważna jest też kwestia montażu kabiny. Największą funkcjonalność uzyskacie montując kabinę w rogu łazienki.
Umywalka do małej łazienki
Niby przyjęło się, że do małej łazienki powinno się wprowadzić równie małą umywalkę. Błąd! O ile starczy miejsca, warto zdecydować się na umywalkę w normalnych (standardowych) rozmiarach. Małe modele źle wpływają na utrzymanie czystości w łazience. Poza tym codzienna toaleta przy nich jest prawdziwą zmorą i powoduje zachlapanie wnętrza.
Poza tym… do małej umywalki musielibyście wybrać małe baterie umywalkowe. Te z kolei są bardzo niefunkcjonalne. Nie dość, że ciężko pod nimi umyć ręce, to na dodatek zwykłe napełnienie wodą miski, wiaderka czy konewki graniczy z cudem.
Dobrze jest wybrać normalną umywalkę i normalnych rozmiarów baterie łazienkowe. Estetycznie wyglądają baterie umywalkowe stojące. Takie modele, w przeciwieństwie do klasycznych baterii montowanych na ścianie, dają również wrażenie większej przestrzeni. Funkcjonalnym rozwiązaniem są umywali z szafkami. Tego typu meble łazienkowe w dość sprytny sposób łączą dwa w jednym. Mamy umywalkę i jednocześnie mamy miejsce na przechowywanie rozmaitych bibelotów, które pozostawione gdzieś na wierzchu wprowadzałyby tylko chaos.
Sedes w małej łazience
Tradycyjne toalety zajmują dużo miejsca, którego nie można wykorzystać już na nic innego i optycznie zabierają przestrzeń. Dlatego jeśli to tylko możliwe, zdecydujcie się na sedes podwieszany. Dzięki temu, że cała instalacja wbudowana jest w ścianę, zyskuje się dodatkową przestrzeń na półki łazienkowe. Podwieszane sedesy ułatwiają też utrzymanie porządku w małej łazience.
Jeśli jednak będziecie chcieli zostać przy toalecie klasycznej, poszukajcie specjalnego modelu do małych wnętrz. Zazwyczaj mają one około 60cm długości, tak więc nie zajmują dużo miejsca. Tego typu kompakty są już dostępne na rynku, więc warto się za nimi rozejrzeć.
Możecie też zdecydować się na rozwiązanie mieszanie, a więc miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.
Płytki do małej łazienki
Wbrew pozorom płytki mają bardzo ważne znaczenie w urządzaniu małego wnętrza. Wybierając te w jasnych odcieniach i wydaniu błyszczącym, optycznie powiększycie łazienkę i sprawicie, że będzie wyglądała na dużo większą, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Ciemne kolory płytek, nawet jeśli są modne, to niestety przytłoczą wnętrze i optycznie je pomniejszą. I to bardzo! Przez ciemne płytki Wasza łazienka będzie wyglądała na ciasną, klaustrofobiczną klitkę.
Meble łazienkowe
Wybierając meble łazienkowe do małej łazienki nie można kierować się tylko i wyłącznie tym, co modne. Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę jest funkcjonalność. Meble łazienkowe do małych łazienek nie mogą zagracać przestrzeni, ani jej przytłaczać. Dobrym rozwiązaniem są tzw. meble wielofunkcyjne, jak chociażby wspomniana wyżej umywalka z szafką. Fajnym pomysłem jest też szafka z lustrem, dzięki której nie będziecie musieli montować dodatkowej tafli lustra. Jeśli na podłodze zabraknie miejsca na tradycyjne szafki – zdecydujcie się na te zawieszane. Są tak samo pojemne, a przy okazji funkcjonalne.
Polecamy: Wybieramy meble do małej łazienki