W aranżacji łazienki ważną rolę odgrywają odpowiednie, a więc funkcjonalne, praktyczne, pojemne i estetyczne meble. Jeśli łazienka jest duża, wówczas możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i wybrać takie meble, jakie tylko nam się podobają: słupki, witryny, szafki wiszące, stojące i podwieszane. Jeśli jednak wasza łazienka nie grzeszy dużym metrażem tak, jak moja, polecam sięgnąć po szafki pod umywalki. Pozwolą one utrzymać maksymalną czystość we wnętrzu i pomogą schować to, czego nie chcemy wystawiać na światło dzienne. Ukryją również nieestetyczny syfon, tym samym dodając łazience nutki elegancji. 

Z szafek pod umywalkę warto wybrać model podwieszany lub na nóżkach. Dlaczego? Bo ten, który będzie przylegał ściśle do podłogi przysporzy wiele problemów, głównie w kwestii sprzątania. Pomyślcie tylko, co będzie, gdy na podłodze rozleje się wam szampon, odżywka do włosów, czy olejek do ciała…. No właśnie.

Szafka pod zlewozmywak stojąca (źródło: www.nomi.pl)

Szafka pod zlewozmywak stojąca (źródło: www.nomi.pl)

Szafka pod zlewozmywak stojąca, z drzwiczkami

Taka szafka jest niesamowicie stabilna i prosta w montażu (nie wymaga przytwierdzania do ściany). W przeciwieństwie do modeli wiszących, jest szalenie pojemna i funkcjonalna. Wprowadza do wnętrza ład i porządek. To, co ukryjemy za jej drzwiczkami pozostanie naszą słodką tajemnicą. Niestety, szafka stojąca nie jest polecana osobom zbyt wysokim. Większość modeli ma standardową wysokość – ok. 80cm, co nie jest wygodne dla osób o większym, aniżeli średni wzrost.

Szafka pod umywalkę wisząca, z szufladami

Plusem tego typu szafki jest to, że można ją powiesić na dowolnej wysokości. Taki mebel znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza zmywanie podłogi. Sprawi też, że nie będziemy narażeni na kontuzje (uderzenia w stopę lub palce u stóp). Szuflady w takiej szafce są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy otworzyć szufladę, by z góry zobaczyć całą jej zawartość. Co więcej, sięgając po kosmetyki, czy przybory toaletowe nie trzeba się zbyt nisko schylać.

Szafka dopasowana do umywalki

Taka szafka ściśle przylega do armatury, dzięki czemu tworzy z nią elegancką i konstrukcyjną całość. Mimo dużych walorów estetycznych, tego typu szafka posiada jeden minus. Jeśli obrzeże szafki jest zbyt wąskie, wówczas pojawi się problem z brakiem miejsca na przybory toaletowe.

Szafka stojąca z umywalką (źródło: www.nomi.pl)

Szafka stojąca z umywalką (źródło: www.nomi.pl)

Szafka w komplecie z umywalką

Rozwiązaniem ułatwiającym życie jest zakup szafki razem z umywalką. Decydując się na taki zestaw, będziecie mieć pewność, że wszystko będzie ładnie ze sobą współgrać i tworzyć estetyczną całość. Montaż umywalki z szafką nie wymaga dodatkowego mocowania do ściany, tak więc dodatkowa praca przy jej zamontowaniu nie będzie konieczna.

PS. Kupując szafki pod zlewozmywak warto zwrócić uwagę nie tylko na ich design, ale także materiały, z jakich są wykonane. Muszą być one odporne na wilgoć i skoki temperatur, jak również na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Idealnym rozwiązaniem będzie szafka pod zlewozmywak wykonana z metalu, szkła lub drewnianych płyt wcześniej laminowanych.

Kolejna kwestia – styl i kolor szafki. Wygląd mebla dobrze jest dopasować do ogólnej aranżacji wnętrza. Jeśli nie boicie się koloru, wybierzcie szafki kolorowe, jednakże modele w tonacji białej są bardziej uniwersalne i ponadczasowe. Jeśli będziecie chcieli zmienić coś we własnej łazience (kolor ścian, tapety) wówczas nie będziecie musieli wymieniać mebli na nowe. Przyznacie, że takie rozwiązanie pozwoli wam zaoszczędzić nie tylko nerwy, ale i pieniądze?

Przeczytaj także Wybieramy meble do małej łazienki